Videonun CHP mitinginde 'Her yer Kandil her yer direniş' sloganı atıldığını gösterdiği iddiası

Videonun CHP mitinginde 'Her yer Kandil her yer direniş' sloganı atıldığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görüntüler sırasında Gezi'de hayatını kaybedenler ile tutukluların aileleri sahneye çıkıyor.

Aileler sahneye çıktığında kitle ve aileler "Her yer Taksim, her yer direniş" diye slogan atıyor.

Miting anından canlı yayınlar ve sosyal medya paylaşımlarında da halkın "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganına vurgu yapılıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

2023 seçimlerine yaklaşılırken Cumhuriyet Halk Partisi 21 Mayıs 2022 günü İstanbul'daki ilk mitingini yaptı. İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun üç davadan aldığı cezanın Yargıtay tarafından onanması sonrası Bursa'dan İstanbul'a taşınan mitingde, partinin belediye başkanları, Kaftancıoğlu ve Gezi davasında ceza alanların aileleri de vardı.

Sosyal medyada bazı yaygın paylaşımlarda, mitingde "Her yer Kandil, her yer direniş" sloganı atıldığı öne sürüldü.

chpmitingkandiliddia

İddiaya eşlik eden videoda bir grubun kürsüye çıktığı ve kalabalığı selamladığı, o sırada slogan atıldığı görülüyor.

Kürsüye çıkanlar Gezi'de yaşamını kaybedenler ile tutukluların aileleri

CHP'nin YouTube kanalından mitingin tamamına ulaşılabiliyor. Partinin sunucusu Barış Bozkurt 25. dakikada "Şimdi bu meydana, bu kürsüye Gezi şehitlerimizin aileleriyle tutuklu ailelerini devam edeceğim" diyerek tek tek aileleri anons ediyor. Aileler kürsüye geliyor ve sonrasında halkı selamlıyor. İddialara eşlik eden video bu anlara ait.

Kitlenin aileler kürsüye çıktığında "Her yer Taksim, her yer direniş" diye bağırdığı duyuluyor. Toplu sloganın yanı sıra tekil bazı seslerde de aynı sloganın atıldığı fark edilebiliyor. Kaydın devamı da izlendiğinde sloganın dakikalarca tekrar edildiği ve Taksim kısmının daha belirgin olduğu açıkça görülebiliyor.

Mitingden paylaşımlarda da Taksim dendiği vurgulanıyor

İddianın yayılmasından saatler önce yayınlanan Cumhuriyet gazetesi ve BBC Türkçe haberinde de Gezi ailelerinin kürsüye davet edildiği ve meydanda "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganının atıldığı belirtiliyor.

Miting anında anlık paylaşım yapan Twitter hesaplarından da bu doğrulanabiliyor. Kısa Dalga, Diken, Halk TV gibi haber merkezlerinin o dakikalardaki paylaşımlarında "Her yer Taksim, her yer direniş" sözünün kullanıldığı ifade ediliyor.

Sosyal medyada mitinge ilişkin yapılan taramalarda ise birçok videoya ulaşılabiliyor. Alandan farklı cihazlarla çekilen görüntülerde de Taksim sesleri işitilebiliyor.

temcikterelelli isimli kullanıcının paylaştığı video

Tele 1 TV'nin miting sırasındaki yayını izlendiğinde de 18.42'de spikerin "Evet çok güzel, her yer Taksim her yer direniş diyor binlerce insan" dediği duyuluyor.

Dahası, kalabalık böyle bir slogan atmış olsa böylesi bir haberin tüm ulusal basında yankı bulmuş olması gerekirdi. Oysa güvenilir hiçbir kaynakta böyle bir habere rastlamıyoruz.

Paylaşımın yayılmasının ardından birçok farklı Twitter hesabı ve haber sitesi de farklı videolar paylaşarak Taksim dendiğini vurguladı.

"Kandil" ve "Taksim" kelimelerinin ünlü sesleri aynı olduğundan, kalabalığın uğultusuyla birlikte, benzer sesler sloganın çarpıtılmasına olanak tanımış olabilir.

"Her yer Taksim, her yer direniş" sloganı, 2013 yılındaki Gezi protestoları sırasında ortaya çıkmış ve sonrasında pek çok protesto gösterisinde de kullanılmıştı. Gezi ailelerinin sahneye davet edildiği mitingde de bu sloganın kullanılması bu nedenle anlaşılabilir.

Güncelleme: 22/05/2022

Sondan ikinci paragraf eklendi.

Güncelleme: 22/05/2022

Haberin ulusal basında yer bulmamasıyla ilgili paragraf eklendi.

Güncelleme: 22/05/2022

Maltepe meydanından farklı paylaşımlar eklendi.