Videonun "chemtrails" yapan uçakları gösterdiği iddiası

Videonun "chemtrails" yapan uçakları gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video, ilk olarak net_mechanics adlı bir kullanıcı tarafından paylaşılmış.

Videoda görülen iz yangın söndürme uçaklarına eklenen "Modüler Havadan Yangına Müdahale Sistemi"ni gösteriyor.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun atmosfere zehirli gazlar püskürten uçakların yakın çekim görüntülerini gösterdiği iddia edildi. Ahmet Maranki’nin de paylaşmasıyla video hızla viral oldu.

chemtrails

Chemtrails nedir?

Kökleri ABD’ye dayanan bir komplo teorisi olan chemtrails (kimyasal iz) uçakların gökyüzünde bıraktıkları izlerin dünyaya püskürtülen zehirli gazlar olduğu iddiasına dayanıyor. Pek çok bilimsel araştırma ve kurum tarafından yanlışlanan komplo teorisinin dünya çapında pek çok takipçisi bulunuyor.

Videoda yer alan uçaklar yangın söndürme uçakları

Maranki’nin paylaşımında yer alan görüntünün sol altında yazan isim, görüntünün kaynağına dair bir ipucunu gösteriyor. 

maranki video

Net_mechanics adını Instagram’da araştırdığımızda çeşitli makinelerin paylaşıldığı bir hesaba ulaşılıyor. İlgili video, 2021 yılında C-130 Hercules notuyla paylaşılmış.

ucak video

Tersine görsel arama yoluyla araştırdığımızda yangın söndürme uçaklarına dair içeriklerle karşılaşıyoruz.

İtfaiye uçaklarıyla ilgili bir içerikte C-130 uçaklarına entegre edilen “Modüler Havadan Yangına Müdahale Sistemi (MAFFS)”tan bahsediliyor. MAFFS kelimesi aratıldığındaysa bu sistemi geliştiren şirketin internet sitesine ulaşılıyor. Sitede yer alan galeride yangın söndürme uçaklarına dair pek çok video yer alıyor. İddia paylaşımındaki görüntülerin başında yer alan ve uçağın püskürtme yaptığı kısmın ise sitenin galerisinde yer alan bir videodan alındığı anlaşılıyor. Videonun başlığında belirtildiği gibi görüntüler uçağın yangın söndürme sisteminin test edilme anını gösteriyor.

ucak goruntu karsilastirma1

İddia paylaşımında yer alan uçakların su püskürttükleri kısımlardaki görüntülerin aslına burada ulaşılamasa da galeride ve MAAFS YouTube sayfasında yer alan görüntüler arasındaki benzerlik dikkat çekici. 

maafs goruntu karsilastirma3

Yani paylaşımlarda yer alan uçaklar yangın söndürme amacıyla kullanılıyor.