Videonun ceset toplama aracını gösterdiği iddiası

Videonun ceset toplama aracını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video bir ceset toplama aracını göstermiyor.

Araç, yangın ya da deprem gibi afetler sırasında kurtarma ekiplerinin giremediği yerlerde yaralıları taşımak için tasarlanmış.

Sosyal medyada dolaşıma giren videonun ceset toplamak için üretilen bir aracı gösterdiği öne sürüldü. Paylaşılan bazı gönderilerde, ceset toplama aracının Covid-19 pandemisiyle ilişkili olduğuna da değinildi.

ceset toplama araci iddiasipng

Araç afet sırasında yaralıları kurtarmak için tasarlanmış

Videodan alınan ekran görüntüleriyle tersine görsel arama yaparak, videonun orijinal versiyonuna ulaşılabiliyor. 2014 tarihli videonun başlığında “Halka açık robot operasyon gösterimi - 2014 Yangın Teknolojisi Güvenlik Merkezi” yazıyor. Yani video Covid-19 pandemisinden yıllar önce kaydedilmiş.

Videodaki araç da ceset toplama aracı değil. Araç, yangın ya da deprem gibi afetler sırasında kurtarma ekiplerinin ulaşamadığı yerlerdeki yaralıları kurtarmak için kullanılıyor.

Bu tür kurtarma araçları gerektiğinde ceset taşımak için de kullanılabilir, ancak bu araçların esas görevi değil. Bu tür makineler, mağdurlara hızlı ve etkili yardım sağlamak için tasarlandı. Sık sık sel ve deprem gibi afetlerin yaşandığı Japonya’nın böyle kurtarma araçları geliştirmesi olağan. 

Videoyu daha detaylı incelediğimizde, üniformalı personelin kolundaki arma dikkatimizi çekiyor. Armada “Tokyo Rescue” yazıyor. Tokyo Rescue, Tokyo itfaiyesine bağlı bir kurtarma ekibi. Armada bulunan Barry isimli köpeğin sembolik olarak itfaiyecilere cesaret verdiğine inanılıyor. Ekibin sayfasında bulunan başka fotoğraflarda da bu arma görünüyor.

tokyo rescue armapng

Doğrula ekibi de iddiayı inceleyerek doğru olmadığını söylemişti.