Videonun bulutlara değen dalgaları gösterdiği iddiası

Videonun bulutlara değen dalgaları gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videoda bulut sanılanlar aerosol.

Çekim açısı da dalgaların bulutlara değer gibi gözükmesinin nedenlerinden biri.

Deniz seviyesinden 2 kilometreye kadar olan bulutlar videodakilere benzemiyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun, dalgaların bulutlara değdiğini gösterdiği iddia edildi. Görüntü dalgaların epey yüksek, bulutların da epey alçak olduğu, olağanüstü bir durum görüldüğü algısı oluşturuyor.  

Dalgalar, bulutlara değmiyor

İddia edilen görüntüyü çeken kişi, doğa fotoğrafçısı Conor Hegyi. Hegyi videoyu Vimeo profiline 8 Ekim 2015’te yüklemiş. Sanatçıya ait benzer görüntüleri Instagram profilinde de bulmak mümkün

Vimeo’ya 2015’te yüklenen orijinal görüntüler izlendiğinde, iddia edildiği gibi dalgaların bulutlara değmediği anlaşılıyor. 

orijinal goruntu dalga

Dalgaların şiddeti ve yüksekliği nedeniyle su serpintileri ve bulut benzeri görüntüler oluşuyor. Conor Hegyi’nin yüklediği video kolajının tamamında, farklı açılardan benzer görüntüler görmek mümkün

farkli aci dalga iddiasi

Dalgaların üzerinde oluşan aerosoller

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Hüseyin Toros, iddia edilen videoya dair Teyit'e “Görüntülerdeki bulutlar yüksekte, çekildiği açı itibariyle bu görüntü oluşuyor. Orijinal videonun tamamını izlediğimizde başka bir görüntüde dalganın üzerinden buhar çıkıyor. Kışın soğuk havada suyu döktüğümüzde de böyle buhar çıkar. Dalga anında iyi bir rüzgar varsa dalga partikülleri parçalanıyor ve sıcaklık farkı varsa böyle bir görüntü oluşabilir” açıklamasını yaptı.  

Yani videoda görünen bulutların dalgayla aynı boyda gözükmesinin nedeni, kameranın bulunduğu açı. Dalganın ucunda gözüken ve buluta benzeyen yapı ise okyanuslarda bulunan aerosollerin havaya karışmasıyla oluşmuş. Okyanuslar çekilir ve akıntı oluşurken ortaya çıkan dalga ve sıçramaların yarattığı baloncuklar patlıyor ve sudan aerosol olarak bilinen parçacıklar havaya yükseliyor.

Diğer yandan yeryüzüne çok yakın seviyelerde de bulutlar oluşabiliyor. Örmeğin stratus çeşidi bulutlar, deniz seviyesinden 2 bin metre yüksekliğe kadar olan bölgede oluşabiliyor.

bulut turleri tanim

Ancak bu bulutlar, grimsi renkte ve yeryüzüne ulaşamayan sisi andıran bulutlar. Videoda gözüken bulutlar bunlara benzemiyor.  

Tarihte en yüksek dalga, 1958 yılında Alaska’nın Lituya Körfezi’nde ölçüldü. Alaska’da ölçülen dalganın yüksekliği ise 524 metreydi. 1958’de ölçülen devasa dalga, 7,8 büyüklüğündeki depremin ardından 30,6 milyon metreküp kaya ve toprağın denize akması sonucu oluşmuştu.