Videonun Boston Dynamics'in ürettiği yeni robotu gösterdiği iddiası

Videonun Boston Dynamics'in ürettiği yeni robotu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Video Boston Dynamics'in ürettiği robotları göstermiyor.

İddiaya konu olan video bilgisayar tabanlı video animasyon tekniği olan CGI ile Corridor Crew isimli bir prodüksiyon ekibi tarafından oluşturulmuş.

Videonun sağ alt köşesinde 'Boston Dynamics' değil, 'Bosstown Dynamics' yazdığı görülebilir.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) insana benzetim amaçlı dinamik robot ve yazılımların tasarımını yapan Boston Dynamics adlı şirketin ürettiği yeni robotları gösterdiği iddia edildi. 

Twitter’da Parango isimli hesap tarafından da 14 Haziran 2019’da paylaşılan video şimdiye kadar yaklaşık 3 bin 400 retweet ve 16 bin 500 beğeni aldı.

boston dynamics yeni robot iddia gorsel

Videoyu Corridor Crew hazırlamış

Sosyal medyada paylaşılan iddia konusu videonun sağ alt köşesinde “Bosstown Dynamics” ibaresi görülebiliyor. Oysa ki Boston Dynamics şirketinin resmi YouTube kanalından ulaşılabilen tanıtım videolarında sağ köşede aynı fontta “Boston Dynamics” yazdığı fark edilebiliyor.

bosstown dynamics iddia fotograf

İddia konusu paylaşım

boston dynamics alt yazi 1

Şirketin resmi hesabından paylaşılan bir videodan kesit

İddia videodan alınan ekran görüntüleri arama motorlarında tersine görsel arama özelliği ile aratıldığında ise karşımıza YouTube’a 14 Haziran 2019’da Corridor isimli kanal tarafından yüklenen “Boston Dynamics: New Robots Now Fight Back” (Boston Dynamics: Yeni Robotlar Artık Karşılık Veriyor”) başlıklı video çıkıyor.

Video CGI tekniği ile yaratılmış

Bu videonun devamı izlendiğinde söz konusu robot modelin insanların isteklerini yerine getirirken onlardan sürekli şiddet gördüğü fakat bir noktadan sonra insanların ellerindeki silahı alarak bu sefer kendi isteklerini onlara yaptırdığı görülebiliyor. Videonun 2. dakika 51. saniyesinden itibaren söz konusu sahnelerin görsel oluşturmayı sağlayan bir bilgisayar grafikleri tekniği olan CGI (Computer-generated Imagery: bilgisayar üretimli imgeleme) ile kurgulandığı anlaşılıyor. 

Aynı YouTube kanalının yan kanalı olan Corridor Crew isimli kanal tarafından 17 Haziran 2019’da paylaşılan bir videoda iddia konusu görüntülerin CGI ile nasıl kurgulandığı anlatılmış.

Videonun çeşitli anlarından bir oyuncunun kostümüne CGI tekniği ile robot görüntüsü verildiği anlaşılıyor. Videonun başında Corridor Crew ekibi, hazırladıkları videonun bu kadar paylaşım alacağını tahmin etmediklerini ifade ediyor.

boston dynamics karsilastırma

boston dynamics karsilastirma

\"\"

Boston Dynamics’in internet sitesinden şu an üretilmekte olan robotlara ulaşılabiliyor. Sitedeki hiçbir robotun iddia konusu videodaki robota benzemediği anlaşılıyor. Bu robotlar içerisinde iddia videodakine en benzeyen robot olan Atlas, şirketin YouTube kanalına Şubat 2016’da yüklenen bir videoda görülebiliyor. Atlas’ın tanıtım videosunda yapabildikleri de gösteriliyor. Videonun 1. dakika 25. saniyesinde Atlas yaklaşık 4 buçuk kilogram ağırlığındaki yükü kaldırmaya çalışırken teknisyenin bu yüklere vurup robotun elinden düşürmeye çalıştığı ve iddia videodakine benzer bir biçimde bir sopayla vurduğu görülüyor.