Videonun Bordeaux’daki tramvayları gösterdiği iddiası

Videonun Bordeaux’daki tramvayları gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Video dijital olarak oluşturulmuş.

Sanatçı Ian Padgham’ın benzer videoları mevcut.

Bölge ulaştırma dairesi görüntülerin doğru olmadığını açıkladı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoya göre Fransa’nın şaraplarıyla ünlü Bordeaux şehrindeki tramvaylar şarap şişesi şeklinde ve hareket ediyor. “Bordeaux’ta bir tramvay” ifadeleriyle 9 Haziran 2021’de Twitter’da dolaşıma giren görüntüler şimdiye kadar 2,1 milyon kez izlendi. Videoda şarap şişesinin tramvay gibi hareket ettiği ve duraklarda durduğu görülüyor. fransa sarap

Görüntüler dijital ortamda oluşturulmuş

İddiaya konu olan görüntüler sanıldığı gibi bir şarap festivalinden değil; dijital ortamda oluşturulmuşlar. ABD’li video sanatçısı Ian Padgham tarafından oluşturulan görüntüler Twitter’da kendisi tarafından da paylaşılmış. Padgham görüntülerin gerçek sanıldığını ve Bordeaux Ulaştırma İdaresi’nin konu hakkında açıklama yaptığını ifade eden bir paylaşım yapmış.

Ulaştırma İdaresi de Bordeaux’daki tramvayların videolardaki gibi olmadığını ifade etmiş. Sanatçı Padgham’ın Bordeaux şehri hakkında hazırladığı benzer videolar da mevcut.

fransa tramvay

Bordeaux’da vatandaşlara hizmet veren tramvaylar ise ilk akla geldik biçimlere sahip.

tramvay

Fransa'nın güneybatısındaki Bordeaux, şaraplarıyla ünlü. Bölgenin en ünlü üzümleri cabernet sauvignon, merlot, cabernet franc, petit verdot, malbec ve carmenere.