Videonun Boğaziçili Şeyma Altundal’ın gözaltına alındığı anları gösterdiği iddiası

Videonun Boğaziçili Şeyma Altundal’ın gözaltına alındığı anları gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Şeyma Altundal’ın polis müdahalesi ile karşılaştığı anlar 22:01’de başlıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün paylaştığı videonun ilk kısmı müdahaleden önceki anları gösteriyor.

Aynı anlara Nevşin Mengü’nün yaptığı canlı yayından da ulaşılabiliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün paylaştığı videonun ikinci kısmı Bayrampaşa Devlet Hastanesine götürülen Şeyma Altundal’ın hastaneden ayrıldığı anlara ait.

Videoda gözaltı işleminin gerçekleştiği zaman dilimi yok.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Boğaziçi Üniversitesi'nde 1 Şubat’ta gözaltına alınan 159 öğrenciden biri olan Şeyma Altundal, polisler tarafından yerlerde sürüklendiğini ve açılan başörtüsünü takmasına izin verilmediğini açıklamıştı. Altundal'ın beyanlarını doğrulayacak herhangi bir fotoğraf veya videoya ulaşılamadığı için, iddia sosyal medyada epey tartışılmıştı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, 3 Şubat'ta sosyal medyada paylaştığı video ile Altundal'ın beyanının doğru olmadığını öne sürdü. Paylaşım sosyal medyadaki tartışmayı alevlendirdi. Peki video gerçekten Altundal'ın beyanını çürütebiliyor mu?

videolarin seyma altundalin gozaltina alindigi ani gosterdigi iddiasi paylasim

Videonun ilk kısmı polis müdahalesinden önceki anlara ait

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün paylaştığı video iki farklı andan görüntüler içeriyor. Videonun dokuz saniyelik ilk kısmında, Şeyma Altundal’ın elindeki telefon ile görüntülü görüşme yaptığı, ilerleyen saniyelerde de telefonun ön kamerası ile etrafı çektiği görülüyor. 

Telefon ekranın polisin paylaştığı görüntüleri çeken kameraya doğru döndüğü anda, ekranın üst tarafında o sırada canlı yayın yapan Nevşin Mengü görülüyor. 

polis video seyma telefon

Şeyma Altundal’ın elindeki telefonla görüntülü görüşme yaptığı anlar.

polis video seyma telefon nevsin mengu

Şeyma Altundal’ın telefonun ön kamerası ile etrafı çektiği anlar.

nevsin mengu yakin tel

Telefon ekranının üstünde görünen kişi.

nevsin mengu canli yayin ekran goruntusu

YouTube üzerinden canlı yayına devam eden Nevşin Mengü.

Polis müdahalesi 22:01’den sonra başladı

Nevşin Mengü’nün 1 Şubat’ta YouTube’da yaptığı canlı yayına, Altundal da katılmıştı. Canlı yayının 19. dakikasından itibaren Altundal’ın polis müdahalesiyle karşılaştığı ve yayının sona erdiği görülüyor. Videonun YouTube’a yüklendiği saati, Uluslararası Af Örgütü’nün Youtube Data Viewer aracıyla öğrenebiliyoruz. 

amnesty youtube data viewer

Yükleme saatini gösteren veriyi yerel saate çevirdiğimizde ise videonun İstanbul saatiyle saat 22:12’de YouTube’a yüklendiği görülüyor. Youtube üzerinde yapılan canlı yayınların yayın sona erdikten sonra yüklendiği dikkate alınırsa, Şeyma Altundal’ın polis müdahalesi ile karşılaştığı saatin 22:01 olduğu ortaya çıkıyor. Polis müdahalesinin başladığını aktaran farklı sosyal medya paylaşımları da benzer saatlerde yapılmış.

Polis tarafından düzenlenen, Teyit’in ulaştığı yakalama tutanaklarında da, 21.50’de üç kez sesli uyarı yapıldıktan sonra dağılmamakta ısrar eden gruba müdahalede bulunulduğu kayıt altına alınmış. 

İkinci kısım polis müdahalesinden sonraki sağlık kontrolünden

Videonun dokuz ve 23. saniyeleri arasındaki ikinci kısımda, Şeyma Altundal’ın polis eşliğinde bir binadan ayrıldığı ve minibüse yöneldiği görülüyor. 

Olaylara ilişkin 1 Şubat’ta yapılmış sosyal medya paylaşımlarından biri de, BBC Türkçe’nin gözaltına alınan kişilerin sağlık kontrolüne götürüldüğüne ilişkin haberi

Polis minibüsleri, merdiven trabzanları ve turuncu dubalar, BBC’nin paylaşımında yer alan video ile iddia konusu videonun ikinci kısmının aynı yerde çekildiğini gösteriyor.

polis video seyma hastane etraf

EGM videosundan bir görüntü.

bbc haber lokasyon dogrulama

BBC’nin paylaştığı videodan bir görüntü.

Habere göre görüntüler öğrencilerin, gözaltı işlemi yapıldıktan sonra, sağlık kontrolü amacıyla Bayrampaşa Devlet Hastanesi’ne götürüldüğü anları gösteriyor.

bbc haber video seyma polis memuru hastane

EGM tarafından paylaşılan görüntülerde Şeyma Altundal ve polis memuru binadan ayrılıyor.

bbc nin haberinden ekran goruntusu

BBC tarafından paylaşılan görüntülerde Şeyma Altundal ve polis memuru hastaneye giriyor.

BBC’nin paylaştığı videodaki Kent Optik isimli mağazanın tabelası ayırt edilebiliyor. Google Earth sokak görünümleri üzerinden de Bayrampaşa Devlet Hastanesi girişi karşısında bulunan Kent Optik mağazasının, geri kalan harflerden farklı renkte olan K ve O harflerinin bulunduğu tabelasını doğrulamak mümkün.

bbc haber video kent optik

BBC’nin videosunda 18. saniyede görünen Kent Optik tabelası.

kent optik sokak goruntusu eczane balkon

Google Earth sokak görünümü.

Özetle EGM tarafından paylaşılan videonun ikinci kısmının öğrencilerin sağlık kontrolü amacıyla götürüldüğü Bayrampaşa Devlet Hastanesi önünden olduğu kesin.

BBC’nin paylaştığı videonun DHA’ya ait olduğu görülebiliyor. Görüntülerin kaydedildiği saate ilişkin daha net bir veriye ulaşmak için DHA sistemini kontrol ettiğimizde, Şeyma Altun’un hastaneye giriş anına ilişkin karelerin 00:10’da sisteme girildiği görülüyor. 

boun sayma altundal saglik kontrolu fotograf saat

Kaynak: DHA

boun sayma altundal dha saat

Kaynak: DHA

Şeyma Altundal’ın 2 Şubat saat 12:50’de avukatı ile yaptığı görüşme sırasında tutanak altına alınan beyanı şu şekilde: “Yakalama işlemi sırasında daha önceden gördüğüm sivil kıyafetli bir kadın polis beni kolumdan tutarak yerde sürükleyince başörtüm açıldı. Sonrasında gözaltına almak için bana ters kelepçe yaparak başımı yeniden örtmeme müsaade etmedi. Otobüse bininceye kadar bana hakaret etti ve başımı örtmek isteyince ‘Ben örteceğim senin başını, başını eğ, görürsün sen’ dedi. Otobüse bindikten sonra da muamele devam etti.”

Fakat sosyal medyada yapılan canlı yayın saatine ve polis tutanaklarına göre 22.00 civarı başlayan müdahale ile sağlık kontrolü işlemi arasında yaşananları gösteren herhangi bir bulgu yok. Emniyet tarafından paylaşılan video, bu aradaki zamanı aydınlatamıyor. 

Süreç Prof. Dr. Melih Bulu’nun 2 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasıyla başladı. 1 Şubat Pazartesi günü gerçekleşen protestolarda polis 159 kişiyi gözaltına aldı. Aralarında Şeyma Altundal’ın da bulunduğu, savcılık tarafından tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevkedilen 30 öğrencinin tamamı, 4 Şubat’ta serbest bırakıldı. 

Güncelleme: 08/02/2021

2 Şubat tarihli avukat görüşmesinin saati 12:50 olarak düzeltildi.

Güncelleme: 18/02/2021

'Kimler Paylaştı?' kısmına yeni linkler eklendi.