Videonun Blackpink üyesinin üç saniyede üç kostüm değiştirdiğini gösterdiği iddiası

Videonun Blackpink üyesinin üç saniyede üç kostüm değiştirdiğini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Video, grubun tek bir konserine ait değil.

Görüntüler, grubun sahne performanslarının montajlandığı bir videoya ait.

Hayran grupları arasında bu tür videolar çok popüler.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Show TV Ana Haber Bülteni’nin 7 Eylül 2020 tarihli yayınında, Güney Koreli ünlü müzik grubu Blackpink üyelerinden birinin, sahnede üç saniyede üç kostüm değiştirdiğini gösterdiği söylenen bir görüntü vardı. Ekranda "Baş döndüren konser" ibaresi de yer alan Show TV haberi, Türkiye’de de geniş hayran kitlesine sahip olan grubun hayran sayfalarında da epey konuşuldu. Ana Haber Bülteni’nin 7 Eylül tarihli yayınının ilgili kısmı YouTube’a kırpılarak eklenirken, habere Show TV’nin sitesinden ulaşmak da mümkün.

Video, montajlanan görüntülerden oluşuyor

Güney Koreli K-Pop müzik grubu Blackpink üyelerinden Rosé’ye ait görüntülerin Show TV Ana Haber bülteninde yayınlanmasının ardından grubun hayranları Twitter ve Instagram gibi platformlarda konu hakkında çeşitli paylaşımlarda bulundu. Yorumlarda görüntülerin grubun “How You Like That” parçasına ait sahne performanslarının birleştirildiği bir videoya ait olduğu belirtildi. 

Buradan yola çıkarak TikTok uygulamasında arama kısmına “Blackpink stage mix” yazdığımızda karşımıza çıkan ilk video Show TV’nin kullandığı görüntüler oluyor. Tek bir konser videosuna ait olmayan bu videoda grup üyesi Rosé, üç saniyede üç kostüm değiştirmiyor. 

Görüntüleri tersine aramayla arattığımızda ise orijinal videolara ulaşabiliyoruz. Videoda kullanılan görüntüler, 27 Haziran tarihli The Tonight Show, 28 Haziran ve 12 Temmuz tarihli Inkigayo müzik programı ile 4 Temmuz ve 18 Temmuz tarihli Show! Music Core programlarındaki performansların birleştirilmesiyle oluşturulmuş.

rose iddia montaj

K-Pop (Kore popu) grupları, dünya çapında geniş bir hayran kitlesine sahip ve gruplar özellikle gençler tarafından takip ediliyor. Bazı klipleri 1 milyardan fazla izlenmeye ulaşan Blackpink ise bu grupların en popülerlerinden. 

Blackpink ve grubun üyeleri için TikTok ve YouTube gibi video platformlarında hayranları tarafından montajlanmış çeşitli videolar paylaşılıyor. Farklı konser videolarının bir araya getirilmesiyle oluşturulan ve “stage mix” olarak adlandırılan bu videolar çok yaygın bir hayran paylaşımı türü. Videolar grubun tamamını kapsayacak şekilde ya da tek bir grup üyesi kadraja alınarak oluşturulabiliyor.