Videonun Belçika’daki Covid-19 protestolarını gösterdiği iddiası

Videonun Belçika’daki Covid-19 protestolarını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videodaki ilk iki görüntü Belçika’dan ve eski tarihli.

2021 yılındaki video Norveç’ten ve protestonun Covid-19’la ilgisi yok.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada dolaşıma giren düzenlenmiş bir videodaki görüntülerin Belçikalı çiftçilerin yaptığı Covid-19 protestolarını gösterdiği iddia edildi. 

belcika 1

13 saniyelik videonun ilkinde polislerin üzerine sürülen bir traktör, ikinci videoda etrafa çeşitli maddeler püskürten başka bir traktör, son videoda ise boş yolda geçit yapan traktörler yer alıyor.

Görüntülerin Covid-19’la alakası yok

Tersine görsel arama yöntemi kullanılarak internette yapılan aramada ilk iki videonun 2015 yılında Belçika’da çekildiği anlaşılabiliyor. 

Traktörlerin polislerin üzerine sürüldüğü ilk video 7 Eylül 2015’te Twitter’da paylaşılmış ve görüntülerin Brüksel’deki çiftçi eylemlerinden olduğu belirtilmiş

Ayrıca görüntü Daily Mail'in konu hakkındaki haberinde de yer alıyor. 

belcika delil

Polislerin üzerine maddelerin saçıldığı diğer video da 2015’teki eylemlerden. AP tarafından 7 Eylül 2015’te YouTube’a yüklenen videoda ilgili sahne görülüyor. Videonun açıklamasında Belçikalı çiftçilerin düşük süt fiyatlarını protesto ettiği aktarılmış. Yani iki görüntü de Covid-19 pandemisinden çok önce kaydedilmiş.

belcika 2

2015 yılında Avrupa’nın farklı noktasında gelen çiftçiler Avrupa Birliği’nin Başkenti Brüksel’de tarım politikalarını protesto etmişti

belcika 3

Traktörlerin geçit yaptığı son görüntü ise 2021 yılında Norveç’in Başkenti Oslo’da kaydedilmiş. Norveç basınında çıkan haberlerde çiftçilerin düşük sübvansiyonları protesto ettiği söyleniyor.