Videonun Barış Pınarı Harekatı sırasında Tel-Abyad'ın bombalandığını gösterdiği iddiası

Videonun Barış Pınarı Harekatı sırasında Tel-Abyad'ın bombalandığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video aslında 2017’de ABD’nin Kentucky eyaletinde gerçekleşen “Knob Creek Machine Gun Shot Night” isimli makineli silah etkinliğini gösteriyor.

Video Afrin’den olduğu iddiası ile de paylaşılmıştı.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun 9 Ekim 2019 gecesi Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Barış Pınarı Harekatı sırasında Suriye’deki Tel-Abyad kentini bombaladığını gösterdiği iddia edildi. Aynı video Med Nuçe isimli haber sayfası tarafından Derik'te TSK'nın bombalandığı anları gösterdiği iddiası ile de paylaşıldı.

Twitter’da bir hesap tarafından paylaşılan video şimdiye kadar 160 retweet ve yaklaşık 700 beğeni aldı. Video Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı İ. Melih Gökçek tarafından da paylaşıldı.

melih gokcek tel abyad video

Ancak görüntüler Barış Pınarı Harekatı’ndan değil. Ocak 2018’de başlayan Afrin Zeytin Dalı Harekatı’ndan olduğu belirtilerek de sosyal medyada paylaşılılan video aslında 2017'de ABD'nin Kentucky eyaletinde gerçekleşen Knob Creek Machine Gun Shot Night isimli makineli silah etkinliğini gösteriyor.

Video ABD'deki bir etkinlikten

Bahsi geçen görüntülerin yer aldığı 2017 tarihli bir paylaşıma da ulaşılabiliyor. Bir kullanıcı tarafından Nisan 2017'de Facebook'a yüklenen görüntülerin ABD'nin Kentucky kentindeki bir etkinlik sırasında çekildiği ifade ediliyor. Buna ek olarak Fransız doğrulama platformu AFP Fact Check tarafından konu hakkında yazılan bir haberde de görüntülerin 2017 yılındaki Kentucky'de düzenlenen Knob Creek'ten olduğu ifade edilmiş.

abd silah 2017 1

Yılda 2 defa gerçekleşen silah atma etkinliğine yaklaşık 20 bin kişi katılıyor. AJ+'ın da YouTube'daki bir videosunda ABD'deki etkinlik anlatılmış.

Video Afrin'den olduğu iddiası ile de paylaşılmıştı

Bunlara ek olarak iddia konusu videonun Twitter’da Syria Revoluti isimli hesap tarafından “Afrin kırsalında zeytin dalı çatışmalarının bir parçası” notuyla da Ocak 2018'de paylaşıldığı fark ediliyor.

afrindeki gece bombalama ilk min

YouTube ve Twitterüzerinden de bazı hesapların aynı videoyu Ocak2018’depaylaştığıgörülebiliyor. İddia konusu videoya Yeni Akit’in 21 Ocak 2018 tarihli bir haberinden de ulaşılıyor.

Sonuç olarak 9 Ekim 2019 tarihinde başlatılan Barış Pınarı Harekatı sırasında çekildiği belirtilen video, ABD'deki bir silah atışı etkinliğini gösteriyor.