Videonun Babala TV ekibinin yardım merkezinde film izlediğini gösterdiği iddiası

Videonun Babala TV ekibinin yardım merkezinde film izlediğini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Oğuzhan Uğur izlenen görüntünün “Hukukçulardan Önemli Duyuru” yayınından olduğunu belirtti.

Videodaki görsel bahsedilen yayındaki görselle örtüşüyor.

Orijinal videonun fonundaki ses bahsedilen YouTube videosundaki sesin 4.16’ncı dakikasıyla aynı.

Sosyal medyada Oğuzhan Uğur’un yardım merkezinden paylaştığı bir videoda Babala TV ekibinin yardım merkezinde film izlediğini gösterdiği iddia edildi. İddia çok sayıda hesaptan yayılarak viralleşti.

babala iddia

Görüntüler Babala TV’nin hazırladığı deprem içeriğinden

Oğuzhan Uğur iddiaların yayılması üzerine izlenen görüntünün “Hukukçulardan Önemli Duyuru” adıyla depreme özel çekilen bir videodan olduğunu belirtti.

Söz konusu videoya Babala TV’nin YouTube kanalından ulaşılıyor. İki görüntüyü karşılaştırdığımızda videodaki yansımada konuşan iki kişinin görseli ile benzer olduğu anlaşılıyor.

babala tv ekran goruntusu kiyaslamasi

babalatv ekran

Ayrıca Oğuzhan Uğur’un iddiaya konu olan paylaşımındaki videoyu detaylı incelediğimizde fondaki sesin YouTube’da yayınlanmış videonun 4.16’ncı dakikasındaki konuşmayla örtüştüğü fark ediliyor.

Avukat Cihan Arık’ın, “Ve açıkça tutuklanması gereken durumlarda delil tespiti yapılarak bu insanların bir an önce” sözleri görüntülerin 4.16 ve 4.22 süresi içinde duyuluyor.

Deprem sürecinde Oğuzhan Uğur ve yardım kampanyasına desteği sosyal medyada bazı kişiler tarafından tepkiye neden oldu. Uğur, Babala TV’nin Hatay’daki barajın patladığı paylaşımı sonrası 13 Şubat’ta emniyette ifade vermişti.