Videonun Avustralya'da yerlilerin aşılanmaya karşı verdiği tepkiyi gösterdiği iddiası

Videonun Avustralya'da yerlilerin aşılanmaya karşı verdiği tepkiyi gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video 2019'da Brezilya’da yerli halkın değişen sağlık sistemini protesto etmek için sokağa çıktığı anları gösteriyor.

Videonun kaydedildiği tarihte Covid-19 pandemisi henüz başlamamıştı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Covid-19 aşılaması dünyanın birçok yerinde hızla devam ederken, bazı grupların aşıya karşı olduğunu gösterdiği iddia edilen paylaşımlar yayılıyor. Sosyal medyada paylaşılan gönderilerde, videonun Avustralya'da yerlilerin aşılanmaya karşı verdiği tepkiyi gösterdiği iddia edildi.

iddia analiz videonun avustralyada yerlilerin asilanmaya karsi verdigi tepkiyi gosterdigi

Video pandemiden önce Brezilya’da kaydedilmiş

Videodaki polislerin maske takmıyor olması, videonun pandemiden önce çekilmiş olabileceğini düşündürüyor.

Ekran görüntüleriyle tersine görsel arama yaptığımızda, videonun 2019 yılından olduğunu görüyoruz. Tersine görsel arama sonucunda ilk olarak Rusça bir haber sitesinde videoyla karşılaşıyoruz. Habere göre video, Brezilya’da sağlık sistemindeki değişikliklere karşı yerli halkın yay ve mızraklarla sokağa çıktığını gösteriyor.

Yakaladığımız ipucuyla beraber Portekizce anahtar kelimelerle arama yaptığımızda, protestoların Brezilya basınına yansıdığını görüyoruz. Brezilya basını grubun, Yerli Sağlığı Özel Sekreterliği’nin (SESAI), belediye sağlık merkezlerine devredilmesine karşı çıktığını söylüyor.

Yerli halk belediye hastanelerinin devletin sağlık kurumlarından daha masraflı olduğu gerekçesiyle karara karşı çıkmış. Yerli halkın bir diğer derdi de, belediyelerin daha az kaynağa sahip olması nedeniyle sağlık hizmetinin daha da güvencesiz hale gelmesi imiş.

brezilyada eylem yapan yerli halk

Jaraguá köyünden Guarani yerlileri São Paulo belediye binasını işgal ediyor

İddialardaki videoya, Latin Amerika'da yayın yapan Tele Sur’a yansıyan bir haberde daha ulaşabiliyoruz. 41. saniyeden itibaren, iddialardaki video yer alıyor. Haberdeki sunucu, resmi görevliler açıklama yapmadığı için yerli halkın Sao Paulo belediye binası önünde protesto ettiğini bildiriyor.

Videonun paylaşıldığı tarihte Covid-19 pandemisi henüz başlamamıştı, dolayısıyla Covid-19 aşılarına karşı bir direnişten olduğu zaten söylenemez.

Covid-19 ve Brezilya yerli halkı

Brezilya’da çoğu Amazon bölgesinde yaşayan ve 274 farklı dil konuşan 305 yerli halk bulunuyor. Brezilya'nın yerli nüfusu, yüzde 36,2'si kentsel alanlarda yaşayan 896 bin 900 kişiden, yani toplam nüfusun yüzde 0,4'ünden oluşuyor.

Birleşmiş Milletler, Covid-19 pandemisinin yerli halklar için ciddi bir sağlık tehdidi oluşturduğunu belirtiyor. Yerli topluluklar sağlık hizmetlerine yeterince erişemiyor. Bu virüsün yayılmasını önlemede de bir tehdit oluşturabilir. Yerli halklar arasındaki Covid-19 enfeksiyon oranına ilişkin veriler yeterli değil. Ayrıca Covid-19 dahil bulaşıcı hastalıkların önleyici tedbirleri hakkında bilgiler de yerli dillerde mevcut olmaması, yerli halkları savunmasız hale getiriyor.

​​Brezilya’da pandemi başladığından beri 21 milyon 651 bin 910 Covid-19 vakası tespit edildi ve 603 bin 465 kişi hayatını kaybetti. 14 Ekim 2021 tarihi itibariyle toplam 246 milyon 737 bin 803 doz aşı yapıldı. Pfizer/BioNTech, CoronaVac, Johnson & Johnson, Oxford/AstraZeneca ve Sputnik V Covid-19 aşısı olmak üzere ülkede toplam beş aşı uygulanıyor.