Videonun Avustralya'da yangından kurtarılan bir kanguruyu gösterdiği iddiası

Videonun Avustralya'da yangından kurtarılan bir kanguruyu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video bir bakım merkezinde yer alan Abi isimli bir kanguruyu gösteriyor.

Kanguru 2006 yılından bu yana aynı bakım merkezinde.

Bakım merkezi yangınların olduğu bölgeden uzakta.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e de ihbar olarak gönderilen videonun, Avustralya’daki yangından kurtarılan bir kanguruyu gösterdiği iddia edildi. Paylaşımlardan biri 6 bin 300’ün üstünde retweet 56 bin de beğeni aldı.

kanguruiddia

Video bir bakım merkezinden

Videoyla ilgili tersine görsel arama yapıldığında, görüntülerin Facebook’ta The Kangaroo Sanctuary Alice Springs’in hesabından paylaşıldığı fark ediliyor. Hesabın bir kanguru barınağına ait olduğu ve sürekli benzer paylaşımlar yaptığı da görülebiliyor. Videoda kanguruyla yakından ilgilendiği görülen kişinin ise ülkede yayın yapan InStyle Magazin’in şef editörü Laura Brown olduğu bilgisi yer alıyor.

Laura Brown videoyu kendi Instagram hesabından da 2 Ocak 2020 tarihinde paylaşmış, hatta Brown yakın tarihlerde bakım merkezinden farklı paylaşımlar da yapmış. Brown paylaşımında “Abi hepinize sarılıyor. Lütfen barınağı destekleyin ve iklim değişikliğiyle mücadeleye katkı verin” diyor ve ülkesinde yaşanan sorunlara dikkat çekiyor.  

kanguru paylasim

AFP Fact Check’in de incelediği videoda yer alan ve kısa adı Abi olan Kraliçe Abigail, 2006 yılında barınağa katılmış. Barınak sahipleri AFP’ye yaptığı açıklamada, videodaki kangurunun kendi barınaklarındaki Abi olduğunu doğrularken, yangınların barınağı etkilemedini söylemiş.  

Bakım merkezinin Facebook sayfasında Kraliçe Abi’nin başka fotoğraf ve videolarını da görmek mümkün. Hatta Abi’nin ziyaretçilerine sarılmayı sevmesiyle ilgili özel bir haber bile yapılmış. Merkezin kurucusu Chris Brolga Barns, 2013 yılında yaptığı bir paylaşımla Abi’nin hikayesini anlatmış.

kanguru foto

Alice Spring Kanguru Bakımevi 2005 yılında Avustralya’da Alice Springs bölgesinde kurulmuş ve birçok kangurunun bakımını üstlenen popüler bir bakım merkezi

Video, Avustralya’da bir türlü önüne geçilemeyen büyük yangın nedeniyle kurtarılan hayvanlara ilişkin birçok paylaşım olması nedeniyle daha da çabuk yaygınlaştı. Eylül ayından beri süren Avustralya’daki yangınlar nedeniyle en az 25 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kasaba boşaltıldı, çok sayıda canlı da hayatını ve yaşam alanını kaybetti

Sonuç olarak, sosyal medyada paylaşılan ve yangından kurtarıldığı ifade edilen kanguru uzun yıllardır Avustralya’da bir bakım merkezinde yaşıyor. Video da InStyle Magazin editörünün bakım evine yaptığı ziyaretten. Paylaşım yanlış bilginin en yaygın yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek gösterilebilir.