Videonun AVM’lere gidenlerin Coffin Dance müziğiyle karşılandığını gösterdiği iddiası

Videonun AVM’lere gidenlerin Coffin Dance müziğiyle karşılandığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Videonun orijinalinde bir saksafon sanatçısı alışveriş merkezine gelenleri farklı bir müzikle karşılıyor.

Coffin Dance’la tanınan Stephan F’nin Astronomia 2K19 müziği videoya montajlanmış.

Video Türkiye’den de değil, Brezilya’nın Santa Catarina eyaletindeki bir alışveriş merkezinden.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada kısa sürede yayılan bir videoda alışveriş merkezine giren kalabalığın Coffin Dance akımıyla bilinen bir müzikle karşılandığı iddia edildi. Gönderilerden bazıları, videonun Türkiye’den olduğu düşünülerek de paylaşıldı. Paylaşımlardan yalnız biri 14 binden fazla beğeni alırken 2 bine yakın kez retweet edildi. 

Ancak iddia doğru değil. Videonun orijinalinde bir saksafon sanatçısı alışveriş merkezine gelenleri farklı bir müzikle karşılıyor. Coffin Dance’la tanınan Stephan F’nin Astronomia 2K19 müziği videoya montajlanmış. Video Türkiye’den de değil, Brezilya’nın Santa Catarina eyaletindeki bir alışveriş merkezinden. 

Videodaki müzik montajlanarak eklenmiş

Covid-19 salgını sebebiyle pek çok ülkede alışveriş merkezleri kapatılmıştı, ancak şu sıralar birçok ülkede yeniden açılma kararları alınıyor. Türkiye’de de normalleşme süreci kapsamında alışveriş merkezleri 11 Mayıs 2020 itibariyle açıldı. Açılma kararının erken olduğu eleştiriler, sosyal medyada bazı paylaşımları beraberinde getirdi. İddiaya konu olan video da, olası bir erken açılmanın tehlikeli olabileceği mesajı veriyor. Çünkü görüntüdeki müzik Gana’da geleneksel olan “Tabut dansı” anlamına gelen Coffin Dance akımıyla tanınan bir müzikle paylaşılmış. 

Paylaşılan videoya InVID aracını kullanarak baktığımızda görüntülerin başka ülkelerde de benzer iddiayla paylaşıldığı görülüyor. Videoya ilişkin bilgilere ilk olarak 22 Nisan 2020 tarihinde rastlanıyor. O tarihte Brezilya’nın Santa Catarina eyaletindeki bir alışveriş merkezi Covid-19 sebebiyle kapalı olan alışveriş merkezini açma kararı almış. AVM’nin açıldığı haberlerinde videonun orijinalini görmek mümkün. Bu görüntülerde saksafoncunun bir müzik eşliğinde insanları karşıladığı ve insanların da alkışlarla eşlik ettiği görülüyor. 

Coffin Dance ekibinin tabut taşıma görüntüleriyle özdeşleşen müzik ise 2019 yılında Stephan F çıkardığı Astronomia 2K19 adlı parçasından. Konuyla ilgili AFP Brezilya doğrulama ekibi de bir analiz hazırlamış ve videodaki sesin montajlandığını aktarmış. 

Sonuç olarak videoda alışveriş merkezine girenlerin Coffin Dance ekibiyle tanınan Astronomia 2K19 müziğiyle karşılandığı iddiası doğru değil. Bu ses videoya sonradan eklenmiş. Yani kasten tahrif edilmiş. Ayrıca video Brezilya’nın Santa Catarina eyaletinden. İddia yanlış bilginin türlerinden manipülasyona örnek.