Videonun Atatürk’ün ABD’de en iyi lider seçildiğini ve Obama’nın bunu takdim ettiğini gösterdiği iddiası

Videonun Atatürk’ün ABD’de en iyi lider seçildiğini ve Obama’nın bunu takdim ettiğini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir videoda, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Mustafa Kemal Atatürk’ün en iyi lider seçildiğini ve bunu ABD eski Başkanı Barack Obama’nın takdim ettiği iddia edildi.

Facebook’ta 15 Ekim 2018’de Atatürk Yürekli Kız isimli hesap tarafından paylaşılan video, 10 binden fazla beğeni aldı ve yaklaşık 40 binden fazla paylaşıldı. Söz konusu video 1.2 milyon defa görüntülendi.

obama portre

Ancak videonun, ABD'de yılın liderinin Mustafa Kemal Atatürk seçildiği ve Obama'nın bunu takdim ettiğini gösterdiği iddiası doğru değil. Videodaki tabloya Mustafa Kemal'in portresi montajlanmış. Videonun orijinalinde ABD eski Başkanı Barack Obama'nın portresi görülebiliyor.

Video, eski Başkan Barack Obama ve First Lady Michelle Obama’ya ait portlerin sunulduğu, 12 Şubat 2018’de Washington D.C.’deki Ulusal Portre Galerisi’nde gerçekleşen tören sırasında çekilmiş.

Video Şubat 2018’de gerçekleşen bir tören esnasında çekilmiş

ABD’nin başkenti Washington D.C.’de bulunan Smithsonian Ulusal Galerisi’nde 12 Şubat 2018 tarihinde eski Başkan Barack Obama ve eşi eski First Lady Michelle Obama’nın portleri takdim ediliyor. CNN’in resmi YouTube kanalından aynı gün paylaşılan takdim töreninin görüntülerinden söz konusu videonun orijinal hali görülebiliyor.

Smitshonian Enstitüsü’nün resmi YouTube hesabından da 52 dakikalık törenin tamamına ulaşmak mümkün. 30. dakika 23. saniyeden itibaren izlendiğinde iddia konusu videodaki görüntülere ulaşılabiliyor.

Michelle Obama’nın portresini ABD’li ressam Amy Sherald, Barack Obama’nın portresini ise yine ABD’li ressam Kehinde Wiley yapmış. Takdim edilen portreler, 12 Şubat’tan sonra Smitshonian Enstitüsü’nde bulunan Ulusal Portre Galerisi’nde sergilenmeye başlanmış. Ulusal Portre Galerisi’nde birçok politikacı, bilim insanı, aktivist olan önemli figürlerin portreleri sergilenmekte. Ocak 2017’de şu anki ABD Başkanı Donald Trump’ın bir portresi de galeride sergilenmişti. Obama çiftinin sergilenen portreleri ile ilgili Artnews ve HyperAllergic’de yer alan eleştiri yazılarına da ulaşılabilir.

Be You Do You

Barack ve Michelle Obama’nın portreleri.

Video Instagram’da paylaşılmış

İddia konusu videonun 14 Ekim 2018’de YouTube içerik üreticisi ve YouTube’da 58 bin abonesi bulunan Enver Cengiz’in Instagram hesabında paylaşıldığı görülebiliyor. Enver Cengiz hem Instagram hesabından hem de YouTube sayfasından genelde eğlence amaçlı videolar paylaşıyor. Facebook üzerinden iddia konusu videoyu ilk paylaşan Enver Cengiz’e ulaşan teyit.org, Cengiz’in bu paylaşımının nedeninin “Atatürk’e yapılmış başka bir saygısız video” olduğunu öğrendi.

Sonuç olarak videonun ABD’de yılın lideri seçilen Mustafa Kemal Atatürk’ün portresini takdim eden eski Başkan Barack Obama’yı gösterdiği iddiası doğru değil. Video, 12 Şubat 2018’de Washington D.C.’de bulunan Smithsonian Enstitüsü’nde gerçekleşen Barack ve Michelle Obama çiftinin Ulusal Portre Galerisi’nde sergilenecek portrelerini kabul ettiği tören sırasında çekilmiş.