Videonun Antalya'daki güncel orman yangını sırasında gerçekleşen patlamayı gösterdiği iddiası

Videonun Antalya'daki güncel orman yangını sırasında gerçekleşen patlamayı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler 14 Haziran 2021'de Sibirya Novosibirsk’te gerçekleşen bir patlamada kaydedilmiş.

Farklı açılardan kaydedilmiş görüntüler ile de görüntülerin Sibirya'dan olduğu teyitlenebiliyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Türkiye’nin birçok bölgesinde orman yangınları devam ederken, güncel yangından olduğu iddiasıyla şüpheli görüntüler paylaşılmaya devam ediliyor. Sosyal medyada paylaşılan çeşitli gönderilerdeki bir videonun, Antalya'daki güncel orman yangını esnasında gerçekleşen patlamayı gösterdiği iddia edildi. 

Görüntüler Sibirya’dan

İddialarda yer alan şüpheli görüntüleri tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda, görüntülerin eski tarihli ve Sibirya’dan olduğunu görüyoruz. Rusya’da popüler olan video paylaşım sitesi VK’de iddaya konu olan görüntüler 14 Haziran 2021 tarihinde “Novosibirsk’te patlama” başlığı ile yayınlanmış.

novosibirskte patlama

Patlama özelinde ilgili anahtar kelimelerle arama yaptığımızda, detaylı bilgiye ulaşıyoruz. Haber sitesi Novos, patlamanın Novosibirsk'teki bir benzin istasyonunda meydana geldiğini ifade ediyor. Benzin istasyonunun sahibine göre olay, kamyona sıvı gaz boşaltırken aynı anda araçlardan birine yakıt doldurması yüzünden meydana geldi. Gaz tankının patlamasıyla bir çocuk ve iki itfaiyeci de dahil olmak üzere 25 kişi yaralandı.

sibirya patlama haber detay

Ffarklı açılardan kaydedilmiş patlama görüntüleri de videonun Türkiye’den olmadığını kanıtlıyor.

sibirya patlama haber farkli aci