Videonun Ankara'daki kar yağışından sonra çekildiği iddiası

Videonun Ankara'daki kar yağışından sonra çekildiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler ABD'den.

Görüntüler Şubat 2019’da Bothell şehri polisi tarafından kaydedilmiş.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyalmedyadapaylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen bir videonun, Ankara’ya yağan kardan sonra çocuklarla birlikte kayan bir polisi gösterdiği iddia edildi. Paylaşımda çocuklarla birlikte kayan polisin aslında şikayet üzerine olaya müdahale etmek için çağrıldığı da ifade ediliyor.

polis ankara

Bir kullanıcı tarafından 4 Aralık 2019’da Twitter’da paylaşılan video şimdiye kadar bir buçuk milyon görüntülenme aldı ve yaklaşık 25 bin kullanıcı tarafından beğenildi

Ancak videonun Ankara’ya yağan kardan sonra şikayet üzerine gelerek çocuklarla birlikte kayan bir polisi gösterdiği iddiası doğru değil. Görüntüler, Şubat 2019’da ABD’nin Washington eyaletindeki Bothell şehri polisi tarafından kaydedilmiş. 

Görüntüler ABD’den 

Bahsi geçen videonun ilk olarak 4 Şubat 2019’da Bothell Police isimli hesap tarafından Twitter’da paylaşıldığını söylemek mümkün. Paylaşımda şakayla karışık olarak çok sayıda polis ve çocuğun kayaklarıyla beraber sokağa çıktığı ve sürücülerin dikkatli olması gerektiği ifade ediliyor. Buna ek olarak video aynı açıklamayla Bothell polisinin Facebook sayfasında yer almış

polis kaykay

Ayrıca Facebook’ta etkinliğin diğer görüntüleri de paylaşılmış. 5 Şubat 2019 tarihli paylaşımda, Bothell polis birimine bağlı diğer memurların da çocuklarla kaydığı izlenebiliyor.

Son olarak yine 5 Kasım 2019’da Twitter’da yer alan bir iletide çocuklarla birlikte kayan polislerden birisinin de olduğu toplu bir fotoğraf paylaşmış.

abd polis kar