Videonun Almanya'da sokakta kavga eden Suriyelileri gösterdiği iddiası

Videonun Almanya'da sokakta kavga eden Suriyelileri gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler Almanya'daki Suriyeli mültecilerin kavgasını göstermiyor.

Video, Romanya kökenli göçmenlerin kavgasına ait.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Facebook'ta Sorgulayan Bakış sayfası tarafından paylaşılan ve teyit.org'a ihbar olarak gönderilen bir videonunAlmanya'da Suriyelilerin çıkarttığı olaylara ait olduğu iddia edildi. 31 Temmuz 2018 tarihinde paylaşılan video, 100 binden fazla görüntülendi.

Almanyada sokakta kavga eden Suriyeliler iddiasi

Videoda onlarca insanın beyzbol sopası, şişe, sandalye vb cisimleri kullanarak birbirlerine saldırdığı görülüyor.

Ancak videonun, Almanya'daki Suriyeli mültecilerin kavgasını gösterdiği iddiası doğru değil. Video, Romanya kökenli göçmenlerin kavgasına ait.

Videoda kavga edenler Suriyeli değil

29 Temmuz tarihinde Maria Thiele adlı bir kullanıcı tarafından Facebook'a yüklenen video 1 milyondan fazla görüntülendi. RTL'in 30 Temmuz tarihinde ilgili videoyu kaynak göstererek yaptığı habere göre ise 29 Temmuz 2018 Pazar günü, Gelsenkirchen'in Horst bölgesinde beyzbol sopası, taş, sandalye, şişe gibi cisimlerin kullanıldığı toplu bir kavga yaşandı. Schloßstraße adlı sokakta çıkan ve görüntülerde ilgili sokağı kesen Markenstraße’ye sıçradığı görülen kavgaya yaklaşık elli kişi karıştı ve olaylar sonucunda beş kişi hastaneye kaldırılırken üç kişi de gözaltına alındı.

Almanya'nın önde gelen gazetelerinden die Welt de ilgili kavgayı aynı gün haberleştirdi. Kaynak olarak gösterilen ve Ruhr bölgesini kapsayan yayınlar yapan haber portalı der Westen'in Gelsenkirchen polis sözcüsünden aktardığına göre ise kavganın tarafları Roman iki aile. Sözcü Torsten Sziese, Pazartesi itibariyle olayın arka planı hakkında yeni bir bilgiye ulaşılamadığı bilgisini der Westen'e iletmiş. Soruşturma ise sürüyor.

Kavganın başka açıdan çekilmiş diğer bir videosu da 30 Temmuz 2018’de YouTube'a yüklenmiş.

Sokak görüntüleri yeri doğruluyor

Videolar dikkatli incelendiğinde görülen Wolfstraße sokak tabelası ve Zilch, Turf gibi işyeri tabelaları Gelsenkirchen’in Horst bölgesinin haritası ile uyuşuyor. Görüntülere bakılırsa, videolar çekildiği esnada kavga, polisin ve medyanın olayların çıktığı sokak olarak belirttiği Schloßstraße’den taşmış ve ilgili sokağı kesen Markenstraße’ye sıçramış vaziyette.

almanya romanyali gocmenler sokaktaki dukkanlaralmanya harita uzerinde 1024x571

Polis, Suriyelilerin ilgisi olmadığını doğruladı

Gelsenkirchen polisinin haberlerden önce 29 Temmuz 2018 akşamında yaptığı açıklamaya göre ise kavganın tarafları Romanya kökenli göçmenler. Polisin takip eden günde yaptığı diğer açıklamada ise kafasına aldığı darbelerden ötürü hayati tehlikesi bulunan bir kişi nedeniyle soruşturmanın cinayet suçu kapsamında yürütüleceği belirtilmiş.

Son olarak, teyit.org’un görüştüğü Alman fact-checking portalı Correctiv.org'de çalışan gazeteci Tania Röttger de yerel polisle yaptığı telefon görüşmesi sonucunda kavgaya karışanların Roman kökenli iki aile olduğunu ve olayın Suriyeliler ile herhangi bir ilgisinin olmadığını doğruladı.