Videonun Alanya'da Türk bayrağını indiren Afgan göçmeni gösterdiği iddiası

Videonun Alanya'da Türk bayrağını indiren Afgan göçmeni gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler 2018’den.

Videoda bayrağı indirmeye çalışan kişinin Afgan göçmeni olduğunu gösteren bir kanıt yok.

Valilik konuyla ilgili bir açıklama yayınladı ve kişinin Türkiye vatandaşı olduğunu belirtti.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan çeşitli gönderilerde, Alanya’da bir Afgan göçmenin Türk bayrağını indirdiği ve görüntülerin güncel olduğu iddia edildi. 

afgan gocmenin alanyada turk bayragini indirdigi iddasi twitter

Bayrak indirme videosu 2018’den

İddialarda yer alan videodan alınan ekran görüntüsüyle tersine görsel arama yaptığımızda, videonun güncel olmadığını görüyoruz. Video ilk olarak 12 Mart 2018’de internete yüklenmiş. CNN Türk’ün konuyla ilgili hazırladığı habere göre, Alanya otobüs terminalinde sabah saatlerinde meydana gelen olayda, akli dengesinin yerinde olmadığı iddia edilen bir kişi, peronların bulunduğu yerde dikili göndere çıkarak bayrağı indirmeye çalışmış.

Kişi etraftakilerin müdahalesiyle direkten indirilip darp edilmiş. Haberin detaylarına birincil kaynak olan İHA’dan da ulaşılabiliyor.

Olay o zamanlar Sözcü, Evrensel ve Hürriyet gibi haber sitelerinde de konu edildi.

Videoda bulunan işçinin kıyafetinde yazan “Alanya Belediyesi” ibaresinden yola çıkarak videonun Alanya’da kaydedildiğini de doğrulayabiliyoruz:

alanya belediyesi iscisi

Bayrağı indirmeye çalışan bir üniversite öğrenciydi

Evrensel’in 12 Mart 2018 tarihli haberinde, akli dengesi yerinde olmadığı öne sürülen kişinin üniversite öğrencisi olduğu belirtiliyor. Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi öğrencisi olduğu belirtilen A.Y.A. ile ilgili rektörlükten DHA’ya yapılan açıklamada “Alanya Otogarı'nda bu sabah saatlerinde üniversitemizde eğitim görmekte olan Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi A.Y.A. tarafından elim bir girişimde bulunularak şanlı bayrağımıza kabul edilemez bir saygısızlıkta bulunulmuştur. Kendisini ‘mehdi’ ilan eden ve akli dengesinin yerinde olmadığı anlaşılan ancak asla mazereti ve açıklaması bulunmayan elim vakayı şiddetle kınar, adli ve kolluk kuvvetlerine intikal etmiş olayın takipçisi olduğumuzu kamuoyuna saygılarımızla ilan ederiz” ifadeleri kullanıldı.

Üniversitenin yaptığı açıklamasında kişinin Afgan olduğuna ilişkin bir ifade yer almıyor.

Valilik de konuyla ilgili bir açıklama yaparak, görüntülerdeki kişinin Türkiye vatandaşı olduğunu ve olayın 2018 yılında yaşandığını söyledi.