Videonun Afrin hava harekatında görevli F-16'lara ait olduğu iddiası

Videonun Afrin hava harekatında görevli F-16'lara ait olduğu iddiası

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun, Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatı’na katılan pilotların hava saldırısı sırasında kokpitten çekilen görüntüleri olduğu iddia edildi. Bordo Bereliler isimli Instagram hesabında bu video 150 bin görüntülenme alırken, bir kısmında aynı görüntülerin yer aldığı ve Bordo Bereliler isimli Facebook sayfasında paylaşılan video ise 3 bine yakın paylaşım, 93 bin görüntülenme aldı.

Ancak videonun Afrin’deki hava saldırısından olduğu iddiası doğru değil. Ses ise videoya sonradan eklenmiş.

Video, 2013 yılında Hollanda Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-16’nın kokpitinden çekilen görüntülere ait. 30 Nisan 2013 tarihinde çekilen görüntüleri Hollanda Savunma Bakanlığı’nın YouTube sayfasındaki videolarda görebilmek mümkün. F-16 pilotları, 30 Nisan 2013 tarihinde yemin ederek kral olarak göreve başlayacak Williem-Alexandre için düzenlenen törenlerde görev almıştı.


Videoda yer alan F-16 uçaklarına ve pilotlarına ait başka açıdan videolar da görülebiliyor.

Videodaki ses 2015 yılında paylaşılan bir videodaki polis amirine ait

Pilotların Afrin’deki harekat sırasında konuşmalarının olduğu iddia edilerek paylaşılan videodaki ses ise 2015 yılında bir polis amiri tarafından çekildiği iddia edilen bir videodan. “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gücünü göreceksiniz, hepinizi tanıyorum ben.” “Ne yaptı devlet size?” gibi ifadelerin yer aldığı videonun ardından Başbakanlık ve Hakkari Valiliği inceleme başlatmıştı.