⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Videonun Afrika'da aşı olduktan sonra ölen çocukları gösterdiği iddiası

Videonun Afrika'da aşı olduktan sonra ölen çocukları gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler Kenya’da yaşanan izdihamda hayatını kaybedenleri gösteriyor.

Video daha önce başka iddialara da konu olmuş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun Afrika’da aşı olduktan sonra hayatını kaybeden çocukları gösterdiği iddia edildi. 

afrika

Görüntülerde yeşil kıyafetli öğrencilerin yan yan dizili cansız bedenleri görülüyor. 

Görüntüler bir okulda yaşanan izdihamdan

İnternette yapılan aramada Afrika’da aşı olduktan sonra ölen çocukları gösterdiği iddiasıyla paylaşılan görüntüler, ilk olarak 3 Ocak 2020’de bir Facebook hesabı tarafından paylaşılmış.

Paylaşımda görüntülerin Kenya’daki Kakamega ilkokulunda çekildiği ifade edilerek bir taziye mesajı yer alıyor

Kenya’da yayın yapan NTV isimli televizyon kanalında olay hakkında görüntüler mevcut. Kanal 13 öğrencinin hayatını kaybettiği okuldan yaralı öğrencilerin taşınmasını ekranlara getirmiş. Video izlendiğinde aşı yüzünden öldüğü iddia edilen çocuklarla yaralı olarak kurtulanların formalarının aynı olduğu görülebiliyor.

Olay hakkında Kenya basınında haberlere rastlamak mümkün. İzdiham dünya basınında da yer bulmuş. Reuters ve BBC’deki haberlerde nedeni henüz belirlenemeyen izdiham sonucunda dokuz kız ve beş erkek öğrencinin hayatını kaybettiği ifade ediliyor. 

Görüntüler Kenya’daki araştırmacı gazetecileri bünyesinde toplayan Africa Uncensored’ın teyit birimi tarafından da incelenmiş. Piga Firimbi okulda yaşanan izdiham sonucunda çocukların hayatını kaybettiği açıklamış

Görüntü başka iddialarla da paylaşılmış

Video Haziran 2021’de zehirli doğum günü pastasından ölen çocukları gösterdiği iddiasıyla sosyal medyada dolaşıma girmiş. Fransız teyit sitesi The Observers iddiayı yanlışlayarak görüntülerin izdiham sonucu ölen çocuklar olduğunu belirtmiş