Videonun ABD'nin Suriye'ye gerçekleştirdiği saldırıyı gösterdiği iddiası

Videonun ABD'nin Suriye'ye gerçekleştirdiği saldırıyı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video 2015 Ukrayna’da gerçekleşen patlamaları gösteriyor.

Video, 12 Şubat 2015 tarihinde Ukrayna’nın Luhansk şehrinde çekilmiş, söz konusu patlamaların sebebinin Rusya'nın saldırısı olduğu söylenmişti.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve 24 TV, Tele 1, Kürdistan 24, Ülke TV gibi haber siteleri ve televizyon kanallarında yayınlanan bir videonun ABD’nin 14 Nisan’ın ilk saatlerinde Suriye’ye gerçekleştirdiği hava saldırısından olduğu iddia edildi.

Ancak videonun ABD’nin Suriye’ye gerçekleştirdiği saldırıya ait olduğu iddiası doğru değil. Video 2015 Ukrayna’da gerçekleşen patlamaları gösteriyor.

Haber sitelerinde paylaşılan bu video, 12 Şubat 2015 tarihinde Ukrayna’nın Luhansk şehrinde çekilmiş, söz konusu patlamaların sebebinin Rusya'nın saldırısı olduğu söylenmişti.

Storyful isimli videoların doğruluğunu kontrol eden şirketin uluslararası haber editörü David Clinch de sosyal medyada dünyanın farklı yerlerindeki kullanıcılar tarafından paylaşılan videonun, Suriye’den olmadığını belirtti.

ABD’nin Suriye’ye gerçekleştirdiği saldırıya ait gerçek görüntülere buradan ulaşmak mümkün.

Güncelleme: 14/04/2018

Luhansk şehrindeki patlamaların sebebinin Rusya saldırısı olduğu iddiaları bulunsa da bu iddialara dair delillerin güvenilir olmadığı anlaşıldı. Bu nedenle söz konusu videonun "Rusya'nın Ukrayna'ya yaptığı bombardımandan" ifadesi düzeltildi.