Videonun ABD'deki eylemler sırasında ATM ile otobüse binmeye çalışan birini gösterdiği iddiası

Videonun ABD'deki eylemler sırasında ATM ile otobüse binmeye çalışan birini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

İnternette “bus with ATM” gibi anahtar kelimelerle arama yapıldığında, 19 Mart 2019’da yapılan paylaşımlara ulaşılıyor.

Görüntüler 2019 yılında New Jersey’de bir komedyen tarafından çekilmiş ve kriminal bir eylemi göstermiyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

ABD'de 46 yaşındaki George Floyd'un Minneapolis'te polis tarafından öldürülmesi ülke çapında protesto ediliyor. Protestolarla ilgili sosyal medyada da birçok video ve fotoğraf paylaşılıyor. Paylaşımlarından birindeki bir videonun, çaldığı ATM ile otobüse binmeye çalışan bir protestocuyu gösterdiği iddiaedildi.

atm otobus abd iddiaVideo 2019 yılında New Jersey’de çekilmiş 

Videoya ilişkin internette “bus with ATM” gibi anahtar kelimelerle bir arama yapıldığında, 19 Mart 2019’da yapılan paylaşımlara ulaşılıyor. Video sosyal medyada “Herkes zengin olmak istiyor ama kimse onu elde etmene yardım etmek istemiyor” açıklamasıyla paylaşılmış.

Video Amerikalı haber dergisi Newsweek’in YouTube sayfasında ve sitesinde de, bir komedyenin New Jersey transit otobüsünün şoförüne şaka yollu “Otobüste ATM makinesini taşıyalım ve seninle de paylaşacağım” dediği açıklamasıyla yer almış. Videoya ilişkin bilgiler başka habersitelerinde de görülüyor. 

Amerikan radyo kanalı New Jersey 101.5, sitesinde videoda görünenin kullanılmayan bir ATM makinesi, ATM’yi otobüse şaka amaçlı taşıyan kişinin de yerel bir komedyen olduğu bilgisi yer alıyor. Radyo kanalı videoda gerçekte neler yaşandığını öğrenmek için New Jersey polisine de ulaşmış. Polis başlangıçta olayı soruşturduklarını, ancak şaka olduğunu anladıklarını söylemiş.