Videonun ABD ordusunun sinek şeklindeki robotunu gösterdiği iddiası

Videonun ABD ordusunun sinek şeklindeki robotunu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videodaki gerçek bir sinek.

Cuterebra ruficrus türüne mensup sineğin gerçek bir zırhı da var.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun ABD ordusunun sinek şeklindeki uçan robotunu gösterdiği iddia edildi. 

Sinek şeklinde olduğu ifade edilen cismin casusluk için kullanıldığı da iddialar arasında.

robot oldugu iddia edilen sinekpng

Videodaki gerçek bir sinek

Video dikkatli incelendiğinde, iddiaya konu olan sineğin zırhlı ve tüylü olduğu görülüyor. 

Tüye sahip kanatlı böcekler araştırıldığında, görseldeki canlının bir “botfly” yani oestridae familyasından gelen bir sinek olduğu anlaşılıyor. ABD’de bulunan sinek ise cuterebra ruficrus türüne ait. Sineğin iddiadaki ile birebir örtüştüğünü söylemek mümkün. 

cuterebra ruficruspng

cuterebra ruficrus2png

Dronelar hakkında makaleler okunduğunda araçların pervanelerinin mekanizmasına dair bilgiler edinmek mümkün.

Uçan bir aracın drone olabilmesi için havada asılı kalabilmesi gerekiyor. Bunu ise aşağı yönde uygulanan kaldırma kuvvetine ters olan kuvvetin kaldırma kuvvetine eşit olmasıyla yapabiliyor. Bu fizik kuralı bütün hava taşıtları için de geçerli. Dronelarda ise kural, pervaneleri tutan kolların pervanelere ters yönde kuvvet uygulanması ile sağlanıyor. Üç pervaneden oluşan dronelar bulunsa da droneların büyük çoğunluğu dört veya dörtten fazla pervaneden oluşuyor. Yani görseldeki sineğin bir drone olması pek olası değil. 

Sinek formatında drone Hollandalı bir araştırmacı tarafından yapılmış; fakat iddia kaynağındaki gibi savunma sanayi için değil. Hollandalı araştırmacının doktora sonrası projesi olarak üretilmiş. DelFly Nimble adındaki sinek imitasyonuna en yakın robot dört kanatlı. 

Video ABD’li doğrulama kuruluşu Snopes tarafından da incelenmiş ve görüntülerdeki canlının bir sinek olduğu ifade edilmiş

ABD'de komplo teorilerinin absürdlüğüne işaret etmek için "gerçek kuşlarının hepsinin öldürüldüğünü ve havada gördüğümüz bütün kuşların bizi gözetlemek için üretilmiş robotlar olduklarını" söyleyen bir hareket var. Üstelik bu hareketin amacını bilmediğinden doğruluğuna itibar edenler bile görülebiliyor.