Videonun 5G istasyonlarındaki kitte Cov-19 yazdığını gösterdiği iddiası

Videonun 5G istasyonlarındaki kitte Cov-19 yazdığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

5G istasyonu önünde kaydedilen videoda görülenler kurgu.

Britanyalı aktivist Heydon Prowse, videoyu insanları komplo teorilerine ikna etmenin ne kadar kolay olduğunu kanıtlamak amacıyla kurgulamış.

Videoda üzerinde "Cov-19" yazan ekipmanın da 5G teknolojisiyle ilgisi yok. Eski bir televiyon alıcısına ait devre kartına "Cov-19" Prowse tarafından eklenmiş.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Yanlış oldukları defalarca bilimsel kaynaklarla ortaya konmasına karşın, 5G ve Covid-19 salgını arasında bağlantı kuran iddialar paylaşılmaya devam ediyor.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun 5G istasyonlarına yerleştirilen kitin içinde “Cov 19” yazdığını gösterdiği iddia edildi. Videoda 5G istasyonunda çalışan birinin açılmasına izin verilmeyen kiti açarak, içinde “Cov-19” yazan elektronik devreyi ortaya çıkardığı öne sürülüyor.

5gistasyonucov19yazisiiddia

Video kurgu

5G istasyonu önünde kaydedilen videoda görülenler gerçeği yansıtmıyor. Videoda 5G istasyonu önünde “Cov-19” etiketli devre kartını gösteren kişi Britanyalı aktivist Heydon Prowse. Prowse, böyle bir videoyu neden çektiğini Don’t Panic London adlı YouTube kanalında anlatmış.

Hayden Prowse, videodaki komplo teorisini, insanları komplo teorilerine ikna etmenin ne kadar kolay olduğunu kanıtlamak amacıyla yarattığını söylüyor. Prowse, devrenin de 5G kulesinden değil, eski bir televizyon kutusundan olduğunu da açıklamış. 

Televizyon alıcısına ait devre kartına "Cov-19" ibaresi eklenmiş

Videoda üzerinde Cov-19 yazan ekipman 5G teknolojisinden bir parçayı göstermiyor; devre kartı eski bir televizyon alıcısına ait. Videonun yayılması üzerine Britanyalı telekomünikasyon şirketi Virgin Media, görülen devre kartının dokuz yıllık Virgin Media’ya ait set üstü televizyon kutusundan alındığını söylemişti. Kartın bir mobil ağ altyapısıyla da bağlantısı yok. 2011 yılında tedarik edilen Cisco 4585 model set üstünün satışı durdurulmuş.

Devre kartının orijinalinde Cov-19 yazısı da bulunmuyor. Prowse videoda yazıyı nasıl eklediğini gösteriyor. Ekipmanın yazısız hali de şirket tarafından paylaşılmış.

televizyonkitiorijinalgorsel

Virgin Media’ya ait orijinal devre kartı. Kaynak: PressePortal.

cov19yazisinindevrekartinaeklenmeaninigosterengorsel

Heydon Prowse devre kartına Cov-19 yazısını ekliyor.

Doğrulama platformu Malumatfuruş da iddiayı ele aldığı bir yazı yayınladı.