Videonun 35 yıllık kupa koleksiyonunun yayıncı hatası nedeniyle parçalandığını gösterdiği iddiası

Videonun 35 yıllık kupa koleksiyonunun yayıncı hatası nedeniyle parçalandığını gösterdiği iddiası

Bulgular

Videonun tam ismi ‘’Wimpy: Mug Collector.’’ Video, Wimpy restoranları için çekilen ve restoran tarafından kupaların dağıtılacağı söylenen bir reklam videosu.

Sosyal medyada dolaşan videonun son kısmı kesilmiş. Videonun sonunda Wimpy’nin reklamı yapılıyor.

Reklam, Güney Afrika için çekilmiş. Reklam videosuna Güney Afrika’da yayınlanmış eski reklam videolarını paylaşan SATVads isimli YouTube kanalından ulaşılabiliyor.

Videonun IMDB sayfası var. Videonun reklam amaçlı çekildiği bilgisine buradan da ulaşılabiliyor.

Görüntülerde kupaların birçoğu birbirleriyle benzer gözüküyor. Bu da kupaların koleksiyonculuk haricinde oraya toplandığı izlenimini veriyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

YouTube’da paylaşılan bir videonun bir kişinin 35 yıl boyunca koleksiyonunu yaptığı kupaların çekim sırasında görevlilerin hatası sonucunda parçalandığını gösterdiği iddia edildi.

Video bir reklam çekimine ait

Söz konusu videoyu tersine arama yöntemiyle araştırdığımız zaman, ismine ve hangi amaçla çekildiğine ulaşıyoruz. Video, Wimpy restoranları için çekilen, ‘’Wimpy: Mug Collector’’ isimli reklam videosu. Reklamda, kupaların müşterilere verileceği söyleniyor. Bundan dolayı reklamdaki odak noktası kupalar. 

Videonun orjinalinde Wimpy’nin reklamı yapılıyor ama bu kısım kesilmiş. Bu da izleyenleri videonun gerçek olduğuna inanmasına sebep oluyor.

wimpy mug reklam

Reklam videosu Güney Afrika için çekilmiş. Güney Afrika’da yayımlanmış eski reklamları paylaşan SATVads isimli YouTube kanalından videonun kesilmemiş haline ulaşılabiliyor. Videonun sonunda Wimpy’nin reklamı da var. Kupaların müşterilere verileceği bu kısımda belirtiliyor.

imdb wimpy mug

Reklam videosunun IMDB sayfası da bulunuyor. IMDB’den de video ile ilgili bilgilere ulaşılabilir. IMDB, videonun reklam amaçlı çekildiğini belirtiyor.

wimpy mug kupalar

Kupalar koleksiyon parçası gibi durmuyor

Videodaki önemli bir detaysa kupalar. Kupalara yakından ve grup grup baktığımızda, aynı gruptaki kupaların benzer olduğunu görüyoruz. Bu da kupaların koleksiyon için toplanmadığı ve hepsinin aynı yerden alındığını gösteriyor.

Videonun kesilmemiş hali