Videonun 27 Eylül çatışmasında Pakistan'ın Azerbaycan'a desteğini gösterdiği iddiası

Videonun 27 Eylül çatışmasında Pakistan'ın Azerbaycan'a desteğini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video 23 Mart 2019 tarihindeki Pakistan günü kutlamalarından

Pakistan günü kutlamalarına Azerbaycan Savunma Bakanlığı temsilcileri de katılmış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun 27 Eylül 2020 tarihinde Azerbaycan ve Ermenistan arasında başlayan çatışmalara Pakistan’ın verdiği desteği gösterdiği iddia edildi.

videonun 27 eylul catismasinda pakistanin azerbaycana destegini gosterdigi iddiasi 1

Videoda Pakistan Günü kutlanıyor


Videoda yer alan görüntüleri tersine görsel arama yöntemi ile aradığımızda videonun ilk olarak 23 Mart 2019 tarihinde paylaşıldığını görüyoruz. Voice of Pakistan isimli kanalda bu video “Pakistan Günü” ve “23 Mart 2019” etiketleri ile paylaşılmış.

Hint alt kıtasındaki Müslümanların 23 Mart 1940'ta bağımsız devlet kurma taleplerinin kabul edilmesinin yıl dönümü olarak her yıl, 23 Mart tarihinde Pakistan'da askeri geçit törenleri düzenleniyor. 2019 yılında bu geçit törenine Pakistan’da bulunan Azerbaycan Savunma Bakanlığının yetkilileri de katılmış. Aynı gün çekilen fotoğraf ve videolara Azerbaycan Cumhuriyeti Savunma Bakanlığının resmi internet sayfasından da ulaşmak mümkün.

videonun pakistanin azerbaycana destegini gosterdigi iddiasi 2

Aynı video Temmuz 2020'de Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Tovuz çatışmaları sırasında da dolaşıma girmiş ve Teyit Azerbaycan tarafından yanlışlanmıştı. Pakistan Temmuz 2020 çatışmalarında olduğu gibi 27 Eylül çatışmalarında da Azerbaycan'ı destekleyici açıklama yaptı ancak iddiadaki video bu desteği yansıtmıyor.

Ne olmuştu?

27 Eylül 2020 tarihinde sabahın erken saatlerinde Ermenistan ve Azerbaycan arasında, tartışmalı Dağlık Karabağ bölgesinde çatışma çıktı. Çatışmalarda her iki taraf da askerlerin yanı sıra sivillerin de yaşamını yitirdiğini duyurdu. Ermenistan Başbakanı Facebook hesabından yaptığı açıklamada hükümetin "sıkıyönetim" ilan ettiğini ve "seferberlik çağrısı" yapma kararı aldığını duyurdu. Azerbaycan Meclisi ise ülkenin bazı bölgelerinde “sıkıyönetim” uygulanacağı kararını aldı.