Videonun 24 Haziran gecesi İstanbul’da çekildiği iddiası

Videonun 24 Haziran gecesi İstanbul’da çekildiği iddiası

Doğru Doğru
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyadapaylaşılan ve teyit.org’a yoğun bir şekilde ihbar olarak gönderilen bir videonun, 24 Haziran seçimlerinde İstanbul’da havaya ateş açan insanları gösterdiği iddia edildi.

24 haziran silah istanbul

Expose isimli sayfa tarafından Facebook’a yüklenen video şimdiye kadar 26 bin kişi tarafından paylaşıldı ve 1.5 milyon kişi tarafından görüntülendi. Bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan video ise yaklaşık 14 bin kişi tarafından beğenildi. Söz konusu video ODA TV ve Yeniçağ Gazetesi tarafından da haberleştirildi.

24 Haziran gecesi videoyu canlı olarak yayınlayan kişi daha sonra videoyu kaldırdı

Yaklaşık 15 dakika süren canlı yayında videoyu çeken kişinin çeşitli noktalara gittiği ve silahla havaya ateş açan insanları görüntülediği anlaşılıyor. Daha sonra videoyu çeken kişinin bir noktada kendisi de silahla havaya ateş açıp, bu sırada kamerayı başkasına verdiği fark ediliyor. Çizgili ceketi ve beyaz gömleğiyle havaya birkaç el ateş açan ve videoyu çeken kişinin ismi Yunus Emre Küçük.

habibler 24 haziran

Küçük’ün, 24 Haziran gecesinde Facebook’ta canlı olarak yayınladığı videoyu daha sonra kendi hesabından yeniden paylaştığı görülebiliyor. Canlı yayının ise şimdiye kadar yaklaşık 235 bin kişi tarafından izlendiği anlaşılıyor. Ancak şu anda kullanıcı tarafından paylaşılan söz konusu yayın silindiği için videoya ulaşılamıyor.

yunus emre kucuk

Videonun çekildiği yer neresi?

24 Haziran gecesini gösteren ve tartışmalara yol açan video İstanbul’un Sultangazi ilçesinin Habibler Mahallesi’nde çekilmiş. Video incelendiğinde bölgede havai fişeklerin atıldığı görülüyor. Ayrıca videoda Türkiye bayrağının asılı olduğu beyaz bir bina dikkati çekiyor. İçinde insanların da bulunduğu bina “Black Sea” marka ayakkabıların üretildiği Habibler Mahallesi’nin merkezinde yer alan bir ayakkabı firması. “Black Sea” ayakkabı firmasının internet sitesinde de adres olarak “Habibler Mahallesi Yıldızlar Caddesi” ibaresinin olduğu görülebiliyor.

blacksea marka ayakkabı

Habibler Mahallesi’nde 24 Haziran gecesi çekilmiş başka video ve fotoğraflarda da üzerinde Türkiye bayrağının bulunduğu ayakkabı firmasına rastlanabiliyor. Hatta daha sonra söz konusu binanın üzerinden havai fişek atılıyor.

blacksea ayakkabı

Videoyu çeken kişi daha sonra Kişmir isimli pasta dükkanının önüne geliyor

Söz konusu videoyu çeken kişinin, videonun 6.08’inci dakikasında Black Sea isimli ayakkabı firmasının önünde bulunan parktaki bisiklet yolunu izleyerek Kişmir Ekmek & Pasta isimli dükkanın önüne geldiği fark ediliyor. Burası aynı zamanda Yunus Emre Küçük’ün kamerayı vatandaşlara vererek silah atışı yaptığı yere de çok yakın bir konum.

kısmir pasta borek

Facebook’a çeşitli zamanlarda işletmenin sahiplerinden Hakan Kişmir tarafından yüklenenfotoğraflarda Kişmir isimli işletmenin bulunduğu binayı daha net olarak görmek mümkün. Aynı zamanda 15 Ağustos 2017’de video paylaşım sitesi YouTube’a yüklenen videoda da işletmenin önünden çekilmiş görüntülere ulaşılabiliyor.

kısmır ekmek 1024x576

kısmır pasta

Kalabalığın toplandığı park benzeri yer Habibler Meydanı’nın yeniden düzenlenmiş hali

Canlı yayın yapan kişinin, videonun 7.53’üncü dakikasında kalabalığın daha yoğun olduğu ve daha çok silahın ateşlendiği park benzeri bir noktaya ilerlediği görülüyor. Video izlendiğinde silahlı kişilerin bu noktada atış yaparken bazı çocukların salıncakları kullandıkları göze çarpıyor

24 haziran silah

Salıncak ve kaydırakların bulunduğu alan Habibler Meydanı olarak belirtilen ve Sultangazi Belediyesi tarafından 9 Haziran 2018’de yeniden düzenlenerek hizmete açılan yer. Sultangazi Belediyesi’nin resmi YouTube sayfasında Nurettin Uzun Hizmet Tesisi ve Habibler Meydanı’nın açılış törenine ait görüntülere ulaşılabiliyor. Habibler Meydanı’nın düzenlenmesi yeni tamamlandığı için Google Maps üzerinde henüz görülemiyor.

Sultangazi Belediyesi tarafından açılış töreninde çekilmiş fotoğraflar incelendiğinde Habibler Meydanı daha net olarak incelenebiliyor.

habibler yeni meydan 1024x680

Fotoğrafta Habibler Meydanı’nın yeni hali ve mavi zeminle düzenlenmiş bisiklet yolu (sarıyla işaretli alan) fark edilebiliyor. Sağda kalan ve sandalyelerle kapatılmış yolun üzerinde ise daha önce belirtilen “Black Sea” isimli ayakkabı firmasının binası (kırmızıyla işaretli bina) dikkati çekiyor.

Habibler Meydanı’nda yer alan salıncak ve kaydırak benzeri oyuncakların da bulunduğu bölümün zemininin çeşitli renklerle boyandığı fark edilebiliyor. Yunus Emre Küçük tarafından çekilen videoda da parktaki zeminin renkleri Sultangazi Belediyesi tarafından paylaşılan Habibler Meydanı’nın yeni haliyle uyumluluk gösteriyor.

habibler meydanı 1 1024x680

Son olarak videoda yeşil demirlere sahip bir salıncak dikkati çekiyor. Habibler Meydanı’nın yeni düzenlenmiş halinde de söz konusu salıncağa rastlanabiliyor.

sultangazi 1024x680

sultangazi belediye baskanı 1024x680

Sultangazi Belediyesi’nin websitesinden alınan ve meydanı gösteren fotoğraflar.

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay’ın Habibler Meydanı’nda çekilmiş fotoğraflarında söz konusu salıncak görülebiliyor.

habibler sultangazi

Silah atışlarının görüntülendiği videodan alınan bir kesit.

Meydandaki AK Parti bayrakları dikkat çekiyor

24 Haziran gecesi Habiblerde çekilen videonun birçok noktasında AK Parti bayrakları görülebiliyor. Videonun henüz 34’üncü saniyesinde AK Parti bayrağı asılı olan siyah bir araba dikkat çekiyor. Daha sonra videonun 1.17’inci dakikasında elinde ve boynunda AK Parti bayrakları olan bir kadının tabanca ile havaya ateş açtığı fark edilebiliyor. Son olarak videonun sonlarına doğru yine boyunuda AK Parti bayrağı olan siyah elbiseli bir kadının havaya ateş açtığı görülebiliyor.

ak parti kadın

Habibler Meydanı'nda seçim gecesi çok sayıda kişinin uzun namlulu silah ve tabancalarla havaya ateş etmesine ilişkin ise soruşturma başlatıldı. Cumhuriyet Gazetesi’nin konu hakkındaki haberinde göre söz konusu videonun İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından kurulan özel bir ekip tarafından incelendiği ve kimlikleri tespit edilen şüphelilere gerekli işlemin yapılacağı belirtildi.

teyit.org konu hakkında AK Parti Sultangazi İlçe Başkanlığı ile görüştü. Yetkililer, söz konusu insanların kendileriyle bir alakalarının olmadığını ve oradaki bulunan bayrakların da AK Parti'yi karalamak için kullanıldığını belirtti.

Sonuç olarak bir kullanıcı tarafından paylaşılan videonun 24 Haziran gecesinde İstanbul’daki silah atışlarını gösterdiği iddiası doğru. Yukarıda belirtildiği üzere videonun Sultangazi Belediyesi’ne bağlı Habibler Mahallesi’nde çekildiği açıkça görülebiliyor. Bu videonun yanı sıra 24 Haziran gecesinde Habibler Meydanı’ndaçekilmiş birçok fotoğraf ve videoya da ulaşılabiliyor.

Habibler Meydanı’nın yeniden düzenlenmesi sebebiyle söz konusu yerleri Google Maps üzerinde göstermek şu an için mümkün değil. Bu sebeple teyit.org tarafından hazırlanan görselde videoya ilişkin bilgileri fotoğraflarla beraber Google Maps üzerinde görmek mümkün. habibler_mahallesi_1