Videonun Kiev'de Rus tanklarına yönelik güncel molotof saldırısını gösterdiği iddiası

Videonun Kiev'de Rus tanklarına yönelik güncel molotof saldırısını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video 2014 yılında Kiev’de Bağımsızlık Meydanı’nda düzenlenen protestolardan.

Aynı anın farklı açıdan alınmış görüntülerine ulaşmak mümkün.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya başlayan askeri müdahalesinin ardından internette güncel olaylarla ilişkisi olmayan görüntüler yayılmaya başladı.

Bu görüntülerden birinin Ukrayna’nın başkenti Kiev sokaklarında ülkesini savunan Ukraynalıların Rus ranklarına molotof kokteyli attığını gösterdiği iddia edildi.

molotof iddia ekrani

Video 2014 yılında gerçekleşen “Maidan” protestolarından

Videodan alınan ekran görüntüleri Yandex’te tersine arama yöntemiyle arandığında eski tarihli sonuçlara ulaşılıyor. Videonun yer aldığı Rusça haberler 2014 yılından. 18 Şubat 2014 tarihinde paylaşılan video Kiev’de “Maidan” protestocularının zırhlı bir araca molotof kokteyli atmasını gösteriyor, yani güncel çatışmalarla ilgisi yok.


Aynı anın, karşı kaldırımdan çekilen görüntülerini bulmak da
mümkün. Aracın yanından geçtiği tabela, aracın çarptığı Ukrayna bayrağı ve pankartlarla bunu doğrulamak mümkün.


2013 yılının Kasım ayında Ukrayna’da dönemin başkanı Viktor Yanukoviç Avrupa Birliği ile siyasi birlik ve serbest ticaret anlaşmasını imzalamayı reddedince, ülkede protestolar
başlamıştı. Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Bağımsızlık Medyanı'nda protestolarda 2014 yılının Şubat ayında en az 50 protestocu hayatını kaybetmişti

Ukrayna Devlet Özel İletişim Servisi’nin resmi Facebook sayfasında 25 Şubat tarihinde molotof kokteylinin nasıl yapılacağını da içeren savunma ipuçları paylaşıldı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski güncel çatışmalarda 300’den fazla kişinin yaralandığını, 137 sivil ve askerin de hayatını kaybettiğini söyledi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme girişimlerinin ardından Avrupa Birliği ve ABD ve Britanya ile birlikte birçok ülke daha Rusya’ya karşı yaptırımlar açıkladı.