Videonun 2019 yerel seçimlerinde yinelenen oy sayımları sırasında çekildiği iddiası

Videonun 2019 yerel seçimlerinde yinelenen oy sayımları sırasında çekildiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video 30 Mart 2014’te yapılan seçimden.

Videoda, boş oy pusulasıyla ilgili yaşanan bir tartışmanın sonucunda, oyun herhangi bir partiye yazılmamasına karar veriliyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosya lmedyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen videonun 2019 yerel seçimlerinde yapılan oy sayımı sırasında çekildiği iddia edildi. “Aradaki oy farkı nasıl mı kapanıyor? İşte böyle!” ifadesi ile bir Twitter kullanıcısı tarafından da 9 Nisan 2019 tarihinde paylaşılan video yaklaşık 4 bin kişi tarafından beğenildi.

kemal guney paylasim

Ancak 2019 yerel seçimlerinde yinelenen oy sayımları sırasında çekildiği iddia edilen video daha eski bir tarihten. İddia video, 30 Mart 2014’de gerçekleşen yerel seçimlerde çekilmiş. 2014’te Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, Ünilever İlkokulu’nda 1235 numaralı sandıkta oyunu kullanan Tayfun Karadağ isimli bir vatandaş tarafından çekildiği iddia edilen videoda, boş oy pusulasıyla ilgili yaşanan bir tartışmanın sonucunda, oyun herhangi bir partiye yazılmamasına karar veriliyor.

Video 30 Mart 2014’te yapılan seçimden

İddia video 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşen yerel seçimler sonrasında, İstanbul’da bazı sandıklardaki itirazlar sonucu yinelenen sayımlar üzerine orijinal hali kısaltılarak paylaşılmış.

Videonun orijinal halinin 1 Nisan 2014 tarihinde yapılan paylaşımlarına ulaşmakmümkün.

Videonun tamamı izlendiğinde itiraz üzerine pusulanın herhangi bir partiye oy olarak kaydedilmediği görülebiliyor. Cumhuriyet gazetesinin 1 Nisan 2014 tarihli haberinde de videonun Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, Ünilever İlkokulu’nda 1235 numaralı sandıkta oyunu kullanan Tayfun Karadağ isimli bir vatandaş tarafından çekildiği söylenmişti.

Oy pusulasında HKP’nin de ismi var

Videoda sandık başkanı boş pusulayı uzatırken, pusuladaki partilerin isimlerinin bir kısmı görülebilmekte.

pusula hkp

HKP’nin de isminin görüldüğü oy pusulasının 2019 yerel seçimlerine ait olmadığı anlaşılıyor. Çünkü HKP, 2019 yerel seçimlerine giren 13 partiden biri değil. HKP’nin seçime girmesine izin verilmemesiyle ilgili karar hakkında daha ayrıntılı bilgiye BBC Türkçe’nin haberinden ulaşmak mümkün.

Sonuç olarak, videonun 2019 yerel seçimlerinde yinelenen oy sayım sürecinden olduğu iddiası doğru değil. Video 30 Mart 2014’te gerçekleşen seçimlerde, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde Tayfun Karadağ isimli bir vatandaş tarafından çekilmiş. Ayrıca görüntülerdeki oy pusulasında, 2019 yerel seçimlerinde seçime katılamayan HKP’nin ismini de görmek mümkün. Bu durumda, gerçek bir video farklı bir olayla ilişkilendirilerek hatalı ilişkilendirme yapılmış.