Videonun 20 Şubat'ta Hatay’da meydana gelen deprem sonrası kaydedildiği iddiası

Videonun 20 Şubat'ta Hatay’da meydana gelen deprem sonrası kaydedildiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler 20 Şubat değil, 6 Şubat 2023 tarihli deprem sonrası kaydedilmiş.

Videodaki detaylardan görüntülerin Diyarbakır'dan olduğu anlaşılıyor.

6 Şubat’taki iki büyük depremin ardından enkaz kaldırma çalışmaları sürerken, 20 Şubat 2023 tarihinde 6,4 büyüklüğünde Hatay merkezli yeni bir deprem oldu. Bu depremin ardından sosyal medyada eski depremlere ait görüntüler yeniden dolaşıma girdi.

Sosyal medyada yapılan bir paylaşımda, görüntülerin Hatay merkezli depremden sonra çöken bir binanın altında kalmaktan son anda kurtulan yurttaşları gösterdiği öne sürüldü. 

hatay deprem 20 subat coken binajpg

Görüntü, yabancı haber siteleri tarafından da bu depreme aitmiş gibi paylaşıldı. China Times gazetesi, Hatay depreminin büyüklüğünü gözler önüne seren güncel videoların yanı sıra iddiada incelenen eski tarihli görüntüye de yer verdi.

Görüntüler 6 Şubat’ta Diyarbakır’da kaydedilmiş

Videodan alınan ekran görüntüleri tersine görsel arama ile araştırıldığında, videonun 6 Şubat depremiyle ilişkilendirilerek paylaşıldığı görülebiliyor. Bu paylaşımda, görüntülerin depremin ardından, Diyarbakır’da kaydedildiği bilgisine ulaşılıyor. 

Yüksek çözünürlüklü bu görüntü sayesinde, videonun kaydedildiği yer dükkan isimleri yardımıyla da bulunabiliyor. 

hurruyet ekran goruntusujpg

“Barış Düğün Salonu” ve “Yusuf İslam Caddesi” gibi anahtar kelimelerle aratıldığında, görüntülerin çekildiği konuma ulaşılıyor. Bu görüntü, o caddede bulunan bir güvenlik kamerası tarafından kaydedilmiş. Güvenlik kamerasının kaydı yaptığı tarih ve saat incelendiğinde de bu görüntünün 20 Şubat'ta meydana gelen Hatay merkezli depremde kaydedilmediği teyit edilebilir.

baris dugun salonu diyarbakir deprem anijpg

yusuf islam google mapsjpg

6 Şubat depremlerinin üzerinden iki hafta geçmesine rağmen sosyal medyada bu konuda şüpheli bilgiler paylaşılmaya devam ediliyor. 20 Şubat’ta Hatay merkezli 6,4 büyüklüğündeki sarsıntı sonrasında eski depremlerde kaydedilen görüntülerin yeniden sosyal medyada dolaşıma girmesi olası. Depremle ilgili paylaşım yapmadan önce, görüntülerin kaynağına ve ne zaman çekildi bilgisine ulaşmak çok önemli.