Videonun 20 lira değerinde madeni para basıldığını gösterdiği iddiası

Videonun 20 lira değerinde madeni para basıldığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

20 lira değerindeki madeni para, Ayasofya hatıra parası olarak 2020’de basılmış.

Hatıra parasının nominal değeri 20 lira olduğu için üzerinde 20 Türk Lirası yazıyor ve güncel satış fiyatı 670 lira.

26 Eylül 2022 itibariyle Merkez Bankası 20 lirayı sadece kağıt banknot olarak basıyor.

Merkez Bankası’nın ve Darphane’nin internet sitesinde, tedavülde 20 liralık madeni para olduğu bilgisi mevcut değil.

Sosyal medyada paylaşılan gönderilerdeki bir videoda 20 liralık madeni para basıldığı öne sürüldü. Görüntülerde 20 liralık madeni parayı elinde tutan bir kişi görülüyor. 

20 tl madeni para basildigi iddasi

20 lira değerindeki madeni para Ayasofya hatıra parası

Videodaki madeni paranın ön yüzünde 20 Türk Lirası ve 2020 yazdığı, arka yüzünde ise Ayasofya Camisi silüeti olduğu görülüyor.

ayasofya hatira parasi iddiasi kapak

Videodan alınan ekran görüntüleriyle tersine görsel arama yaptığımızda, madeni paranın Ayasofya’nın 2020’de ibadete açılması nedeniyle bastırılan hatıra parası olduğunu görüyoruz. Darphane’nin internet sitesinde satışta olan hatıra parasıyla, videodaki madeni para birebir örtüşüyor.

ayasofya hatira parasi detay

Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Ayasofya, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 10 Temmuz 2020’de camiye çevrilmiş ve ibadete açılmıştı.

Videodaki hatıra parası gümüş üzeri altın kaplama. Paranın nominal değeri 20 lira olduğu için üzerinde 20 Türk Lirası yazıyor ve güncel satış fiyatı 670 lira. Aynı hatıra parasının altından üretilen modeli ise 23 bin 500 liradan satılıyor.

Sosyal medyada geçmişte yapılan bir paylaşımda da paranın ön yüzünün yer aldığı bir videoya yer verilmiş. Bu da iddia görüntü ile birebir örtüşüyor.

​​Hükümetler, ulusal ve uluslararası öneme sahip tarihi, bilimsel, kültürel ve sanatsal gelişmeleri anmak için hatıra parası bastırma kararı alabiliyor. Güncel hatıra paralarına Ayasofya, koronavirüs, Trabzonspor şampiyonluk hatıra parası örnek verilebilir

Güncel tedavülde 20 lira değerinde madeni para yok

26 Eylül 2022 itibariyle Merkez Bankası 20 lirayı sadece kağıt banknot olarak basmaya devam ediyor. Merkez Bankası’nın ve Darphane’nin internet sitesinde, tedavülde 20 liralık madeni para olduğu bilgisi yer almıyor.

Merkez Bankası, Türkiye’de para basma ve ihraç yetkisine sahip tek kurum. Madeni para basımını ise Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü yapıyor.

20 lira, 1984’te madeni para olarak basılmış. Ancak bu paranın da arka yüzünde Ayasofya değil Atatürk bulunuyordu.