Videoların yeni İstanbul Havalimanı’nda su baskını yaşandığını gösterdiği iddiası

Videoların yeni İstanbul Havalimanı’nda su baskını yaşandığını gösterdiği iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

Videonun yeni yapılan İstanbul Havalimanı’nı gösterdiği iddiası doğru ancak görüntüler eski tarihli.

Görüntüler şimdilik Bakü ve Kıbrıs’taki Ercan Havalimanı’na uçan yolcuların kullandığı dış hatlar bölümünde çekilmiş.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun, yeni yapılan İstanbul Havalimanı’ndaki su baskınını gösterdiği iddia edildi.

su baskını havalimanı

Bir kullanıcı tarafından İstanbul Havalimanı’ndan olduğu iddiasıyla Twitter’da paylaşılan video, yaklaşık 2 bin 600 kişi tarafından beğenildi. Yine başka bir kullanıcı tarafından 16 Kasım 2018’de Facebook’a yüklenen görüntüler şimdiye kadar yaklaşık 200 bin kişi tarafından görüntülendi.

Video yeni yapılan İstanbul Havalimanı’nı gösteriyor ancak eski tarihli

Söz konusu video incelendiğinde yerlerde su birikintilerinin olduğu bazı noktalardan sular aktığı anlaşılıyor. Bazı malzemelerin de ortalıkta olduğu ve havalimanının henüz kullanıma hazır olmadığı fark edilebiliyor.

istanbul sel 1024x543istanbul havalimani f tabela 1024x476

Videoda görülen tabelaya dikkatli bakıldığında F6, F7, F8 ve F9 gibi ifadeler fark ediliyor. Bir kullanıcı tarafından 23 Ekim 2018’de video paylaşım sitesi YouTube’a yüklenen görüntülerde söz konusu yerin yakınlarındaki F12, F13 yazılı tabelalar görülebiliyor.

23 Ekim 2018 tarihli videodan hareketle söz konusu yerin İstanbul Havalimanı olduğunu söylemek mümkün. Buna ek olarak Anadolu Ajansı tarafından 12 Eylül 2018’de havalimanının içinden çekilen fotoğrafta aynı bölümdeki F1 ve F3 yazılı tabelalar görülebiliyor. Tüm tabelalar ve yürüyen merdivenler göz önünde tutulduğunda söz konusu yerin İstanbul Havalimanı olduğu anlaşılıyor.

Ekran Resmi 2018 11 18 16.06.35

Konu hakkında havalimanının işletmesini yapan İGA şirketinden bir yetkiliyle 18 Kasım’da (bugün) görüşen Teyit, söz konusu videodaki yerin dış hatlardaki yolcular tarafından kullanılan F bölümü olduğunu öğrendi. Videonun henüz havalimanı açılmadan kaydedildiğini ekleyen İGA yetkilisi, görüntülerin yangın sistemindeki suyun boşalmasından sonra olduğunu ve sorunun daha sonra çözüldüğünü ifade etti.

Bunlara ek olarak 16 Kasım 2018’de İstanbul’da yaşanan yağmurdan sonra yeni havalimanından olduğu iddiasıyla paylaşılan görüntülerin 13 Ekim 2018’de İnşaat-İş sendikasının Twitter hesabından paylaşıldığını da görmek mümkün. Aynı videonun Gazete Duvar tarafından 14 Ekim 2018’de “3. havalimanını su bastı” başlığıyla haberleştirildiği de fark edilebiliyor. Haberde İnşaat-İş Sendikası Örgütlenme Sekreteri Kadir Kurt, suların yağmurdan da kaynaklanmış olabileceğini belirtiyor.

Videonun, Ekim ayında sosyal medyada paylaşılmasının ardından havacılık hakkında yayınlar yapan Kokpit Aero isimli sitenin konu hakkında hazırladığı bir habere de ulaşılabiliyor. 14 Ekim 2018 tarihli bir haberde söz konusu su baskınının yangın söndürmede kullanılan yağmurlama sisteminin bozulmasından dolayı “pier 1” isimli bölümde gerçekleştiği bilgisine yer veriliyor.

Diğer görüntüler de İstanbul Havalimanı’ndan ancak kesin tarihi bilinmiyor

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’a yağan yağmurdan sonra yeni yapılan havalimanından olduğu iddiasıyla Twitter’da bir kullanıcı tarafından paylaşılan video ise şimdiye kadar yaklaşık 830 bin kullanıcı tarafından görüntülendi.

istanbul sel havalimanı

15 binden fazla beğeni alan tweetteki videoda da benzer şekilde su taşkınları fark edilebiliyor. Ayrıca videodaki tavan tasarımına bakıldığında videonun İstanbul Havalimanı’ndan olduğu anlaşılabiliyor.

Anadolu Ajansı tarafından Eylül 2018’de İstanbul Havalimanı’ndan çekilen bir fotoğraftaki tavan tasarımıyla videodaki tavanın aynı olduğu fark edilebiliyor.

havalimanı ıstanbul 1024x510istanbul yeni havalimanı

Videonun İstanbul Havalimanı’nı gösterdiği iddiası da doğru. Söz konusu video henüz kullanıma açık olmayan ve 31 Aralık 2018’de hizmete girecek yolcu transfer bölümünü gösteriyor.

İddiaya konu olan video hakkında İGA yetkilileriyle görüşen Teyit, görüntülerdeki bölümün halen kullanımda olmayan yolcu transfer bölümüne ait olduğu bilgisine ulaştı. Yetkililer, 16 Kasım’da o bölgede bir sızıntının olmadığını, bölümün kullanılmadığını ve 31 Aralık’ta açılacağını ifade etti. Görüntülerin kesin tarihini bilmediklerini ve havalimanı açılmadan önce bölümü gezen bir ekip tarafından çekilmiş olabileceğini aktaran yetkililer, Teyit ile videodaki yerin yeni çekilmiş bir görüntüsünü paylaştı.

istanbul havalimani teyitorg 1024x573

Teyit havalimanındaki bölgelerin görüntülerine ulaştı

Konu hakkında İGA ile iletişime geçen Teyit, havalimanındaki su baskınlarının bulunduğu bölümlerin görüntülerine ulaştı.

Şu anda kullanımda olan "pier 1" bölümündeki dış hatlardan, bu sabah çekilen bir videoyu izlemek mümkün. Videoda yer alan tabelada F3, F4 ve F5 numaraları net olarak göze çarpıyor. Ayrıca video incelendiğinde şu an kullanıma hazır olan dış hatlar terminali ile yaklaşık bir ay önce çekilen videodaki farklılıklar açıkça görülüyor. İGA, bu alandaki su baskınının ise 12-13 Ekim 2018'de yangın borusundaki su sızıntısından dolayı gerçekleştiğini belirtti.

Halen kullanımda olmayan ve 31 Aralık 2018'de açılacak yolcu transfer bölümününün de bu sabah çekilen görüntüleri mevcut. Görüntü incelendiğinde bölümün halen inşaat halinde olduğu dikkati çekiyor. Buna ek olarak herhangi bir su ya da baskın izine de rastlanmıyor. İGA ise yolcu transfer bölümündeki su baskınının 9 Ekim 2018'de henüz havalimanı kullanıma açılmadan önce yangın sistemlerindeki suyun boşalmasından dolayı kaynaklandığını belirtti.

Teyit olarak şüpheli haberlerin doğrulanması için kullanıcıların desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Bu analizdeki videoların çekildiği kesin tarihe dair delil sağlayacağını düşündüğünüz bilgi ve belgeleri bizimle sosyal medya hesaplarımızdan, [email protected] mail adresinden ya da 0546 474 54 40 Whatsapp ihbar hattından paylaşın.

Güncelleme: 19/11/2018

İGA'dan gelen videolar eklendi.