Videodakinin uçakta kedisini emziren bir kadın olduğu iddiası

Videodakinin uçakta kedisini emziren bir kadın olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Video kurgu ve eğlence amaçlı paylaşılmış.

Paylaşılan video asıl videonun yalnızca bir kısmı. Videonun devamında örtü altında oyuncak bir kedi olduğu gösteriliyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medya ve birçok haber sitelerinde dolaşan bir videonun, uçakta kedisini emziren bir kadını gösterdiği iddiası görenlerde şaşkınlık yarattı. Yorumlardan birçok kullanıcının iddianın gerçek olduğunu düşündüğü anlaşılıyor.

iddia gorseli ucakta kedi emziren kadin

Görüntülerde uçaktakilerin kadının örtüyle kapalı halde göğsünde tuttuğu cismi fark edip uçuş görevlilerine haber verdiği görülüyor. Paylaşılan videolarda örtünün altındaki cismin ne olduğu bilinmiyor. Ancak videonun Tik Tok üzerinden Alessiavaesenn adlı kullanıcının hesabından alınarak paylaşıldığı görülüyor. 

Videonun devamında oyuncak kedi ortaya çıkıyor

Orijinal videoya gidildiğinde, sosyal medyada gördüğümüzden daha uzun bir versiyonla karşılaşıyoruz. Bu videonun devamında, örtünün altında bulunanın oyuncak bir kedi olduğu ortaya çıkıyor. 

Tik Tok hesabından alınan parça, videonun sadece bir kısmı. Videonun aslı, daha sonra sosyal medyada pek çok kullanıcı tarafından da paylaşıldı. 

Tersine görsel aramalarımızda, videoyu ilk kez 16 Aralık’ta Facebook hesabında The Gooch adlı parodi sayfanın paylaştığını görüyoruz. Buradaki videoların kurgu ve parodi olduğu hatırlatılarak, eğlence amaçlı paylaşıldığı belirtiliyor.

kedi gorseli asil iddia videosu


Kurgu videoda oynayan kadının The Gooch adlı Facebook sayfasında farklı kurgu videolarda da oyunculuk yaptığı görülüyor. Sayfada uçak konseptli benzer kurgu videolara da rastlamak mümkün. 

Kurgu videoda oyuncak kediyi kollarında tutan kadın Taylor Watson adlı Facebook kullanıcısına da benzetilmiş. Gerçekten de Watson’ın Facebook hesabında benzer kurgu videolar paylaştığı görülüyor. 

Uçak gerçek değil

Instagram hesabında yaptığımız Taylor Watson aramasında, Watson’ın hesabında bu videoya dair açıklamasının yer aldığını görüyoruz.

taylor watson instagram aciklamasi

Watson videodaki kadının kendi olduğunu onaylıyor, kedinin ve uçağın ise gerçek olmadığını söylüyor. Ayrıca Facebook hesabında paylaştığı videolar arasında videolarında kullandığı uçağın kullanım dışı bir uçağın gövdesi olduğu görülüyor

kullanim disi ucak goruntusu

Videoda kurgusu çekilen olayın Amerika’da Delta Havayolları’na ait uçakta yaşanan bir olaydan esinlendiği anlatılıyor. Paylaşılan iddialara dair herhangi bir görüntü yok, ancak uçakta bir kadının kucağında tüysüz bir kediyi emzirdiği iddia edilmişti

Canlı hayvan taşınmasına ilişkin kurallar, ilgili ülkelere havayollarına göre farklılık gösterebiliyor. Evcil hayvanlar uçakta kabin veya kargo bölümüne yerleştiriliyor. Evcil hayvanlar için uygulanan prosedür gereği, aşı kartı ve sağlık belgesi istenebiliyor. Ayrıca AB ülkelerine evcil hayvanı ile seyahatleri esnasında yolcuların taşıyacakları evcil hayvana ait pasaport bulundurmaları da gerekiyor

Amerika’da ise ülke sınırlarındaki yolculuklar için belli bir ücret karşılığında yolcu kabininde evcil hayvan taşımak olası. Ancak evcil hayvanın kafesi kapalı şekilde ve uçak koltuğunun altında duracak şekilde olması gerektiği belirtilen şartlar arasında.

İddia Doğrula, Malumatfuruş ve The Sun tarafından da incelendi.