Videodakinin Google'ın artırılmış gerçeklik gözlüğü olduğu iddiası

Videodakinin Google'ın artırılmış gerçeklik gözlüğü olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntülerdeki gözlük Iskander Utabayev tarafından Apple için hazırlanmış bir konsept tasarım.

Google gözlüğünün görünümü bu değil.

Apple da henüz artırılmış gerçeklik gözlüğünü tanıtmadı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medya platformlarında paylaşılan bir videoda görünenin, Google’ın Metaverse için tasarlattığı “Google Glass” olduğu olduğu iddia edildi.

video googlea ait degil iddia

Gözlük Apple için tasarlanmış 

Videoyu tersine görsel arama yöntemiyle arattığımızda, tasarımcı Iskander Utabayev’in Instagram hesabındaki paylaşımına ulaşıyoruz. Utabayev bunun Apple için hazırladığı bir konsept dizayn (tasarımda izlenecek fikre dair öneri niteliğinde tasarımlardır, nihai değillerdir) olduğu bilgisini de ekleyerek videoyla birlikte 26 Temmuz 2020’de açıklamış. 

video googlea ait degil paylasim

Yani bu Apple’ın çıkarmayı planladığı artırılmış gerçeklik (augmented reality - AR) gözlüğünün ta kendi değil. Şirketin 2022 içinde 'karma gerçeklik gözlüğü' (mixed-reality headset) çıkaracağı yönünde söylentiler var. Ancak Apple henüz bu ürünün tanıtımını da yapmadı. Resmi internet sitesinin artırılmış gerçeklik bölümünde de böyle bir ürün yok. 

Google’ın gözlüğü tasarımdakiyle benzer değil 

Google’ın gözlükleri deneme aşamasında ve videodakine benzemiyor. Google Glass ismi verilen gözlüğü şirket “giyilebilir bir bilgisayar” diye tanıtıyor. Google "Enterprise 2.0" ismini verdiği bu gözlükleri tüm çalışanların kullanabileceğini söylüyor. Bunun için destekleyen cihazların Android Flash Tool indirmesi gerekiyor.video googlea ait degil googlegozluk Google’ın gözlüğü

Metaverse dünyası Ekim’de yükselmeye başladı

Sanal gerçeklik, (virtual reality – VR) sanal bir evrenin içindeymiş hissi yaşatan kavram ve araçlara deniyor. Özellikle oyun teknolojilerinde sıkça kullanılıyor. Artırılmış gerçeklik (augmented reality—AR) ise gerçek ve sanal evrenin aynı anda ve birbirlerinden kopmaksızın etkileşmesini sağlayan teknoloji ve araçlara deniyor.

Ekim sonunda Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’in şirketin isminin “Meta” olarak değiştiğini açıklamasıyla gündemde daha çok yer kaplayan Metaverse, ya da öteevren ise, göründüğü kadar yeni bir kavram değil. Neal Stephenson’ın 1992 tarihli Coined in Snow Crash isimli bilimkurgu romanında ilk kez geçen Metaverse kavramı, çevrimiçi bir alanda fiziksel, artırılmış ve sanal gerçekliğin bir arada tecrübe edilebilmesi anlamına geliyor. Metaverse evreninin sanal gerçeklikle alışveriş yapmak, oyun oynamak ve arkadaşlarla buluşmak gibi opsiyonlar sunması bekleniyor. 

Facebook’un da yaptığı yatırım ve açıkladığı kararla, dünya ve şirketlerin gideceği yönün bu olması bekleniyor. Buna benzer bi dünyada yaşamanın nasıl olabileceğini anlatan filmlerden biri 2018 tarihli Steven Spielberg imzalı Ready One Player.