Videonun yavru zürafaları gösterdiği iddiası

Videonun yavru zürafaları gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Video dijital sanatçı Vernon James Manlapaz tarafından bilgisayar ortamında üretilmiş.

Zürafa yavruları yüz kilogram ve 180 santimetre civarında doğuyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yüksek etkileşim alan yavru zürafaların koşturduğu bir video gerçekmiş gibi paylaşıldı

Video bir sanatçının üretimi

Videonun kaynağına inmek için videodan görüntülerle tersine görsel arama yaptığımız zaman Visual Atelier 8 adlı hesapta yer alan bir gönderiyle karşılaşıyoruz. Bu gönderide videodaki görsel çalışmanın Vernon James Manlapaz adlı sanatçıya ait olduğu belirtiliyor. Bu ismi arattığımız zaman ise, Manlapaz'ın kendine ait hesabında videonun aslına ulaşılabiliyor.


Üç boyutlu animasyonlar üzerine çalışmalarıyla tanınan sanatçının Instagram hesabı artırılmış gerçeklikle oluşturulmuş videolarla dolu. Sanatçı verdiği söyleşide, ürettiği içeriklerin amacının kısa bir anlığına bile olsa insanların çocukken yaşadığı neşeyi ortaya çıkarmak olduğunu söylüyor.

yavru zurafa iddiasi sanatcinin hesabi

Videoyu Twitter’da gerçekmiş gibi paylaşan hesap, aynı gün içinde gönderisinin altına yorum olarak videonun gerçek olmadığını ve bilgisayar ortamında oluşturulduğu bilgisini de eklemişti. Ancak Türkiye'de viral haline gelen paylaşımlarda bu düzeltme yer almıyor.

yavru zurafa iddiasi tweet

İçerik daha önce Snopes, Malumatfuruş gibi doğrulama sitelerinde de incelendi. 

Videodakinin aksine yeni doğmuş zürafa yavrularının çoğu yaklaşık olarak yüz kilogram ve 182 santimetre boya sahip oluyor