Videonun zeytin ağaçlarının Afrin’den Hatay’a taşındığını gösterdiği iddiası

Videonun zeytin ağaçlarının Afrin’den Hatay’a taşındığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video Afrin'den ya da Hatay'dan değil, Suudi Arabistan’dan.

Görüntüler Twitter'dan Suudi Arabistan Qassim Üniversitesi’nde bir profesör tarafından paylaşılmış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun Afrin’den Hatay’a taşınan zeytin ağaçlarını gösterdiği iddia edildi. 

afrindenhatayazeytinagaclaritasindigiiddiasi

Görüntüler Suudi Arabistan’dan

Video Afrin’den Hatay’a taşınan zeytin ağaçlarını göstermiyor. Sosyal medyadaki yorumlardan ve paylaşımlardan videonun Suudi Arabistan’dan olduğu anlaşılıyor. Video Twitter’da Suudi Arabistan Qassim Üniversitesi’nde coğrafya bölümünde iklim profesörü olan Abdullah Al-Misnad tarafından ‘yeşil Riyad’ hashtagiyle paylaşılmış. Misnad, videoya eklediği açıklamada “Gelişmiş ülkelerdeki ağaç taşıma metot ve deneyimleri burada da sergileniyor. Topraklarımız güzelleşiyor; yeşil projeler geçmiş yılları telafi etmek için zamana karşı yarışıyor” sözlerine yer vermiş.

afrindenhatayazeytinagaclaritasindigiilkpaylasim

Arapça paylaşım yapan sosyal medya hesaplarında da “Türkiye'nin Afrin bölgesinde sökülen zeytin ağaçlarını naklettiğini gösterdiği” iddiasıyla paylaşılması üzerine, Arapça haber siteleri de videonun Suudi Arabistan’da, çöllere taşınan ağaçları gösterdiğini belirtmiş. 

Suudi Arabistan’da aktivistler, 1 milyon zeytin ağacı dikme kampanyası başlatmıştı. Videoda görülen zeytin ağaçları da proje kapsamında bölgeye götürülüyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin Afrin bölgesinde bir askeri üssü bulunuyor. Afrin coğrafi olarak Kilis ve Hatay sınırına yakın bir bölgede yer alıyor. Daha önce de Türkiye’nin güvenlik amacıyla Afrin sınırına duvar ördüğü, zeytin ağaçlarının da bu nedenle söküldüğü iddiaları gündeme gelmişti. Afrin'de zeytin üretimi ilk sıralarda yer alıyor.