Videodaki uzaylının gerçek olduğu iddiası

Videodaki uzaylının gerçek olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Uzaylı gerçek değil parayla satılan bir maket.

Maket Distortions Unlimited isimli şirket tarafından üretilmiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Video paylaşım platformu TikTok’ta paylaşılan bir videonun gerçek bir uzaylıyı gösterdiği iddia edildi. Videoda tüp içinde yatan uzayla eldivenlerle müdahale eden kişiler görülebiliyor.

Videoda yer alan uzaylının ekran görüntüsü internette aratıldığında benzer modellere rastlamak mümkün. ABD’de yer alan ve farklı türde modeller üreten Distortions Unlimited isimli şirketin internet sayfasında iddiaya konu olan uzaylının aynısı mevcut.

Lateks ve köpükten yapılan Alien Autopsy Prop isimli model 283 dolardan satışa sunuluyor

uzayli tiktok

Şirket Instagram hesabında paylaştığı bir fotoğrafta modelin yapım aşamasını göstermiş. Başka bir kullanıcı da YouTube’a yüklediği videoda şirketten sipariş ettiği iki parçadan oluşan modelin açılışını yapıyor. 

Şirket modelin bazı fotoğraflarını 2018’de Facebook’ta paylaşmış. TikTok’taki video ile bu fotoğraflardan biri karşılaştırıldığında, uzaylının kafasının yanındaki deliklerin aynı olduğu göze çarpıyor. 

otopsi uzayli

uzaayli

Teyit modelin üreticisi Distortions Unlimited’la iletişime geçti. Şirket modelin kendilerine ait olduğunu doğruladı

Uzaylı gerçek olmasa da görüntülerin nerede çekildiği muğlak. Şirket tüm dünyaya uzaylı modelleri satıyor.

Videoda etrafta görülen kişilerin Covid-19’dan korunmak için maske taktığı fark ediliyor. Yani yakın zamanlı olan görüntülerin herhangi bir müze ya da sergiden olması muhtemel.