Videodaki uçağın Boğaz Köprüsü'nün ayaklarının arasından uçtuğu iddiası

Videodaki uçağın Boğaz Köprüsü'nün ayaklarının arasından uçtuğu iddiası

Bulgular

İçerik Murat Nar isimli bir video sanatçısı tarafından dijital ortamda üretilmiş.

Murat Nar ile iletişime geçtiğimizde içeriği kendisinin After Effects programı ile yaptığını belirtti.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada bir uçağın Boğaz Köprüsü’nün ayaklarının arasından uçtuğunu gösterdiği iddia edilen video kullanıcılar tarafından birçok kez paylaşıldı. Videoda bir uçağın Boğaz Köprüsü’nün ayaklarının arasından geçtiği görülüyor.

f16iddia

İddiaya konu olan video 12 Ekim 2019’da Şükrü Koçak adlı kullanıcı tarafından ‘‘Ne diyim sonuçta o bir Türk. F-16 verirsen bunları izlersin’’ metniyle birlikte paylaşıldı. Gönderi 23 bine yakın kullanıcı tarafından paylaşılırken 12 bin kullanıcı tarafından da beğenildi.

Ancak videonun gerçekte bir uçağın Boğaz Köprüsü'nün ayaklarının arasından uçtuğunu gösterdiği iddiası doğru değil. İçerik Murat Nar isimli bir video sanatçısı tarafından dijital ortamda üretilmiş.

Video dijital ortamda üretilmiş

Video ilk olarak Murat Nar isimli kullanıcı tarafından ‘‘Olay gerçek oradaki köprü benim diyenleri alalım sen nesin?’’ ifadesiyle Tiktok’ta paylaşılmış. Tiktok kullanıcıları tarafından 60 bine yakın beğeni, 2 bine yakın yorum almış. 

uçakkanit e1571906567882

Murat Nar ile iletişime geçtiğimizde içeriği kendisinin After Effects programı ile yaptığını belirtti. Instagram, Tiktok ve Youtube hesabında dijital ortamda ürettiği birçok içeriği paylaşan Murat Nar, Instagram’da paylaştığı biyografisinde kendisini görsel efekt ve grafik tasarım sanatçısı olarak tanımlıyor

muratnarucak

muratnarbaşka

Ayrıca tasarımcının YouTube hesabında da grafik tasarım ve animasyonla ilgili birçok video paylaştığı görülüyor.

Sonuç olarak videodaki uçağın Boğaz Köprüsü’nün ayaklarının altından geçtiği iddiası doğru değil.