Videodaki timsahın dünyanın en büyük timsahı olduğu iddiası

Videodaki timsahın dünyanın en büyük timsahı olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videodaki timsah 1999 yapımı Steve Miner filmi Kara Göl (Lake Placid) için oluşturulan 10 metrelik bir animatronik kukla.

Timsah Stan Winston Karakter Okulu tarafından yapılmış.

Sosyal medyada hayvanlar alemiyle ilgili şüpheli içeriklere sıkça rastlamak mümkün. Bu kez paylaşılan videodaki timsahın, dünyanın en büyük timsahı olduğu iddia edildi. 

dunyanin en buyuk timsahi iddiasipng

Timsah film için tasarlanmış 'animatronik' bir kukla

Videonun sol altında Stan Winston Karakter Sanatları Okulu (Stan Winston School of Character Arts) yazısı ve logosu yer alıyor. Stan Winston, Hollywood sanatçıları ve teknik çalışanlarından karakter yaratma eğitimi alınabilen bir okul. 

Okulun sosyal medya hesaplarında ve resmi sitesinde hem dijital, hem de animatronik (dinozorlar, hayali hayvanlar gibi mekanize yaratıkların yapıldığı yöntem) yöntemler kullanılarak oluşturulan videolar var. 

Paylaşımdaki videoyu okulun sosyal medya hesabında görebiliyoruz. Videonun açıklamasında, timsahın 1999 yapımı Steve Miner filmi Kara Göl (Lake Placid) için oluşturulan yaklaşık 10 metrelik bir animatronik kukla olduğu bilgisi var. 

film tasarimi animatronik kuklapng

Animatronik kuklanın yapılış aşamaları da Stan Winston Okulu’nun sitesinde paylaşılmış

timsahin yapilis asamasipngSWS sanatçısı Mike Ornelaz, suya dayanıklı deriyi timsahın fiberglas alt gövdesine özenle yapıştırıyor.

Timsahın suya indirildiği an da görülebiliyor. 

30metrelik timsah iddiasi okul gorselipngYaklaşık 10 metrelik animatronik timsah, Los Angeles, CA'daki Castaic Gölü'nde yüzmeye hazırlanıyor.

Bilinen en büyük timsah Lolong 6,17 metre uzunluğunda

Dünyada bilinen en büyük timsah Lolong, 2012’de Filipinler’in Bunawan kasabasında yakalanmış. Bunawan Eko Park ve Araştırma Merkezi’ndeki uzman Adam Britton’a göre Lolong isimli timsah 6,17 metre uzunluğundaydı. Ancak Lolong 2013’te hayatını kaybetmiş

Lolong’tan sonra ise sırayı Cassius isimli timsah alıyor. Cassius’un 5,48 metre olduğu biliniyor. 

Güncelleme: 23/06/2022

30 metre bilgisi yaklaşık 10 metre olarak güncellendi.