Videodaki performansı gerçekleştiren kişinin Türk olduğu iddiası

Videodaki performansı gerçekleştiren kişinin Türk olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video, Georgi Georgiev isimli Bulgar bir itfaiye erinin antrenmanından.

Georgiev, videoyu sosyal medya hesaplarında paylaşmış.

Sosyal medyada paylaşılan bir videodaki kişinin Türk olduğu iddia edildi. Bir milyona yakın görüntülenme sayısına ulaşan videoda, yangın merdiveniyle yarışma parkuru tamamlayan biri görülüyor. 

videodaki turk paylasim

Görüntü, tersine görsel arama yoluyla aratıldığında bodybuldingsicons adlı kullanıcının 9 Nisan 2022 tarihli Instagram gönderisine ulaşılıyor.

Kullanıcı, videoyu @ggeorg.iew adlı kullanıcının antrenman görüntülerinden olduğu notuyla paylaşmış.

itfaiye yarismasi diger paylasim

Ggeorg.iew adlı kullanıcı, Instagram sayfasında Bulgaristan’da bir itfaiye eri ve itfaiye sporları yapan bir atlet olduğunu yazmış. Kullanıcı, pek çok yarışma ve antrenman görüntülerinin yer aldığı sayfasında iddia konusu videoyu paylaşmış. Kullanıcının, videoyu TikTok hesabında da paylaştığı görülüyor.

georgiev insta

georgi georgiev insta2

Ggeorg.iew adlı kullanıcının sosyal medya hesabından ve paylaşımlarından ismine ulaşılamıyor. Kullanıcının 23 Temmuz tarihli paylaşımından, Slovenya’da düzenlenen 2022 İtfaiye Olimpiyatları’na katıldığı anlaşılıyor. Olimpiyat oyunlarının internet sitesinde yer alan sonuçlar kısmında, takımların listesine ulaşmak mümkün. Listede, “Bulgaria A” takımında “Georgi Georgiev” isimli bir yarışmacının yer aldığı görülüyor. Yani, görüntüdeki kişi Georgi Georgiev.

georgi georgiev katilimci listesi

Görüntü, Bulgaristan’ın Eski Zağra şehrinde kaydedilmiş

Anahtar kelimelerle internette bir arama yapıldığında Daily Mail’in bir haberine ulaşılıyor. 12 Ekim 2021’de yapılan haberde, görüntülerin Bulgar bir itfaiye erinin antrenmanını gösterdiği belirtilmiş. Haberde ayrıca, görüntülerin Bulgaristan’ın Eski Zağra (Stara Zagora) şehrinde kaydedildiği ifade edilmiş.

Arama motorunda “Stara Zagora” ve “firesport” kelimelerini kullanarak bir arama yapıldığında “Firesport - Stara Zagora” adlı bir spor takımının Facebook sayfası karşımıza çıkıyor. Burada Georgiev’in yer aldığı farklı paylaşımlar görmek mümkün. Georgiev’in aynı yerde çekilen bir başka görüntüsünün konum bilgisi Eski Zağra olarak paylaşılmış. Ayrıca, paylaşım notunun otomatik tercümesinde görüntüdeki kişinin “Georgi Krasimirov Georgiev” olduğu yazıyor. 

firesport paylasim

Yani, görüntüdeki kişi bir Türk değil, Bulgar bir itfaiye eri olan Georgi Georgiev.