Videodakinin Boğaziçi Üniversitesi'nin yeni atanan rektörü Melih Bulu olduğu iddiası

Videodakinin Boğaziçi Üniversitesi'nin yeni atanan rektörü Melih Bulu olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler 2013 yılında kaydedilmiş.

Videodaki kişi rektör Melih Bulu değil Mustafa Soydaş isimli bir fizik öğretmeni.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Melih Bulu’nun 1 Ocak 2020’de Cumhurbaşkanlığı kararı ile Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının ardından sosyal medyada bir yarışma videosu dolaşıma girdi. İddiaya göre Bulu, daha önce Kim Milyoner Olmak İster isimli bilgi yarışmasına katılmış ve elenmişti. 

Bir kullanıcı tarafından 4 Ocak 2020’de Facebook’a yüklenen video kısa sürede 10 bin kişi tarafından paylaşıldı. 

rektor melih bulu

Videodaki kişi Mustafa Soydaş isimli bir öğretmen 

Bahsi geçen görüntüler Kim Milyoner Olmak İster isimli yarışma programının Temmuz 2013’de yayınlanan 246. bölümüne ait. Bazı internet sitelerinde video hakkında haberlere rastlanabiliyor. 

Programın da yayınlandığı ATV’ye ile aynı yayın grubuna ait olan Sabah gazetesinde yer alan 2 Temmuz 2013 tarihli bir habere göre Gaziantep'te fizik öğretmenliği yapan Mustafa Soydaş “Körling, hokey ve paten hangi zeminde yapılan sporlardır" sorusunda yanlış cevap vererek elendi.

Konu hakkında aynı tarihli başka bir haber de Hürriyet gazetesinde yer alıyor. Habere göre Mustafa Soydaş seyirci jokerini kullanıp, seyircilerin yüzde 91'inin aynı yanıtı vermesine rağmen farklı bir şıkkı seçti. Yarışmadan elenen Soydaş, bin liralık ödül kazandı

Temmuz 2013’te yayınlanan 246. bölümün tamamına ulaşmak mümkün olmasa da, Soydaş’ın yarıştığı kısım YouTube’da paylaşılmış. Görüntülerde Soydaş’ın yarışmaya başlamasından elenmesine kadar geçen süreç görülebiliyor. Soydaş yayının başında Gaziantep'ten geldiğini ve bir fizik öğretmeni olduğunu belirtiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü görevine 2015'te AKP milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu'yu ataması, akademik özgürlük ve demokrasiye ters düştüğü için üniversite öğrencileri, bazı akademisyenler ve mezunlarca protesto edilmişti.