Videodaki kişinin 399 yaşında ve Türk olduğu iddiası

Videodaki kişinin 399 yaşında ve Türk olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Paylaşımların ilk yer aldığı Auyary13 isimli TikTok hesabında bu kişinin 109 yaşında ve Taylandlı olduğu bilgisi yer alıyor.

Kayıtlara geçen en uzun ömür 122.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Tiktok’ta yayınlanan ve sosyal medya platformları ile medya kurumlarınca da paylaşılan videolarda görünen budistin, 399 yaşında olduğu söylendi. Bazı paylaşımlarda videodaki kişinin Türk olduğu da söylenmiş.  

budist monk kullanici

“109 yaşında ve Taylandlı”

Tersine görsel arama yoluyla arattığımızda, videonun ilk olarak kullanıcı ismi Auyary13 olan bir TikTok hesabından paylaşıldığını görüyoruz. Bu hesapta kişinin hastanede, yemek yerken, fizik tedavi sırasında, torunlarına para verirken pek çok başka videosu yer alıyor, hala da yüklenmeye devam ediyorlar. Açıklamalar ise Tayca. 

Videoları paylaşan Auyary13 kendi sayfasından alınarak üzerine Türkçe “399 yaşında bir Türk” yazılan, ziya.haber adlı kullanıcı tarafından paylaşılan bir videoyu “Burada ne yazıyor?” notuyla kullanıcılarla paylaştı. 

budist monk iddia

Takipçilerinin ne anlama geldiğini anlatmasından sonra yorumlardan birinde “Bu büyükbabam Thai. Büyükbabanın torunu videolarını paylaştı. Taylandlı ve 109 yaşında” açıklamasını yaptı. Yani hesabı kullanan kişi şahsın torunu olabilir. 

budist monk iddia iii

En uzun yaşayan kişi 122 yaşında öldü 

Guiness Rekorlar Kitabına göre, yaşayan en yaşlı insan kadınlarda 117, gelmiş geçmiş en yaşlı erkek ise 116 yaşında. En uzun yaşamış kişi olan Fransız Jeanne Louise Calment ise 122 yıl yaşadı.

Aslında bu denli uzun ömür insanlık için yeni. İnsan yaşamının 100 ve sonrasına nasıl uzayacağı bilim dünyası için de araştırma ve merak konusu. Örneğin pandemiden önce yapılmış bir araştırmaya göre 2050 yılına kadar 100 yaşına kadar yaşayan nüfusun sekiz kat artması bekleniyor. 

2021’in Haziran ayında yayınlanan ve Bayes Olasılık Teorisi ile oluşturulmuyş bir projeksiyona göre, 2100 yılına kadar beklenen yaşam süresinin 110-114 arasına çıkabileceği belirtiliyor. Ancak 300 sene ve üzeri hakkında bir beklenti, en azından şimdilik yok.

Kaldı ki videoda gözüken kişi 399 yaşında olsaydı, bilimsel kayıtlar ve dünya rekorlarında muhakkak adını görürdük.

Bunun yanında TikTok hesabından kişinin gençlik fotoğraflarından oluşan mini videolar da paylaşılıyor.

İddiayla ilgili Snopes ve Doğruluk Payıda incelemeler yayınladı.