Videodaki kadının konuşmasında İBB'de işe başlayacağından bahsettiği iddiası

Videodaki kadının konuşmasında İBB'de işe başlayacağından bahsettiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Paylaşımdaki video 24 Nisan 2022’de ANF haber ajansında yayınlanmış.

Sara kod isimli kişi, Kürtçe konuşmada “Heval Sara bir sağlıkçı olarak sen ne diyeceksin” sorusuna “Direneceğiz, umuyoruz ki yoldaşlara bir şey olmaz." cevabını veriyor.

Konuşma boyunca İBB ya da sosyal hizmet uzmanlığıyla ilgili herhangi bir ifade kullanılmıyor.

Kürtçeden Türkçeye çeviri uydurulmuş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Aralık 2021’de İçişleri Bakanlığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) işe alınan kişilerle ilgili bir terör soruşturması başlatmıştı. Soruşturma devam ederken 29 Nisan 2022 tarihinde İBB’de sosyal hizmetler uzmanı olduğu iddia edilen Şafak Duran ismiyle ilgili iddialar gündeme geldi. 

Sosyal medyada ve haber sitelerinde paylaşılan bir videodaki kadının konuşmasına ait çeviride, kadının İBB’de işe gireceğini söylediği yazıyordu.  

ibb safak duran iddiasi gorsel

Videodaki altyazılar uydurulmuş  

Ancak tersine görsel arama sonuçlarına göre video ilk olarak 24 Nisan 2022’de ANF haber ajansında yayınlanmış. Haberdeki bilgilere göre, videodaki kadın bir PKK mensubu ve videoyu çeken kişi ona “Heval Sara” diye sesleniyor. Videoyu çeken “Heval Sara bir sağlıkçı olarak bu eyleme katılıyorsun, sen ne diyeceksin?” sorusunu yöneltiyor. 

Sara karşılığında, “Direneceğiz, umuyoruz ki yoldaşlara bir şey olmaz. Gideceğiz ve güzel haberlerle döneceğiz, hoşçakal” yanıtını veriyor. Videoyu çeken kişi, "umarım sana ihtiyaç olmaz" diyor.

Paylaşımlarda konuşmanın altyazısında ise, “Her şey güzel olacak. Senin işini de yaptık. Sağlık personeli yapamadık. Veteriner de olurdu. Olmadı. Yıllardır domuz tedavi ettim. Buraya kadarmış. Şehir iyi gelecek. Bana haberi geldi. Sosyal hizmet uzmanı. Yardım kartı dağıtırsın” cümleleri kullanılmış. 

Metni çeviri aracı kullanarak Kürtçeye çevirdiğimizde, yapılan konuşmayla bir ilgisi olmadığı anlaşılıyor. Konuşmada bu sözleri duymuyoruz. 

“Her tişt dê baş bibe. Me jî karê we kir. Karmendên tenduristiyê nekarîn. Ew dê bibe veterîner. Ev çênebû. Min bi salan berazan derman kir. Ev dawî ye. Wê bajar baş bibe. Min xeber girt. Karmendê civakî. Hûn kartên xêrxwaziyê didin.”

Şafak Duran 27 Nisan 2022’de İBB’de terörle mücadele ekiplerince gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınırken çekilen görüntülere bakıldığında paylaşımdaki kişi olmadığı fark edilebiliyor

safak duran paylasim videosu karsilastirmaŞafak Duran’ın gözaltına alındığı ana ait görüntü (solda), Sara isimli örgüt mensubunu gösteren fotoğraf (sağda).

safak duran sara karsilastirmaŞafak Duran (solda), “Sara” kod adlı örgüt mensubu (sağda).

İBB, Şafak Duran’a ait adli sicil kaydının temiz olduğunu ve kendisinin uluslararası işbirlikleri kapsamında proje bazlı ve sınırlı süreli olarak çalıştığını açıkladı

Duran proje kapsamında 1 Haziran 2021’den 31 Aralık 2022’ye kadar sürecek bir projede görev almış. Yani ANF’ye ait görüntülerin yayınlandığı 24 Nisan tarihinde Şafak Duran’ın PKK kampında bulunması olası da görünmüyor. 

Silahlı örgüt üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Şafak Duran, 29 Nisan 2022’de tutuklandı.