Videodaki kadının aşı nedeniyle titrediği iddiası

Videodaki kadının aşı nedeniyle titrediği iddiası

Sonuçlandırılamadı Sonuçlandırılamadı

Bulgular

Titreme, aşı sonrası gözlemlenebilecek orta şiddetli ve geçici bir yan etki.

Doktorlar, titremenin aşı sonrası nörolojik bir tepkime olduğunu söylese de araştırmalar ve testler hala devam ediyor.

Hastane, yasal nedenlerle konu hakkında yorum yapamadıklarını belirtti.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medya ve bazı internet sitelerinde dolaşan bir gönderide, videodaki kadının Pfizer/BioNTech ortaklığında geliştirilen aşıyı olduktan sonra vücudunun kontrolsüzce titrediği iddia edildi. 

İddiaların çıkış noktası olan gönderi, 12 Ocak 2021’de Facebook’ta videodaki kadının oğlu tarafından paylaşılmış. Bu gönderide Brant Griner, aşının insanlık için iyi olduğunu, ancak aşı yaptırırken dikkatli olunması gerektiğini söylüyor. Griner daha sonra gönderiyi güncelleyerek, annesinin durumunun aynı olduğunu, doktorlardan durumun sebebiyle ilgili net bir yanıt alamadıklarını ekliyor. 

Videoda yer alan kadın Angelia Gipson Desselle, 45 yaşında bir sağlık çalışanı. Desselle, 15 Ocak 2021’de oğlunun hesabı üzerinden bir açıklama yaparak, durumunun daha iyi olduğunu söylüyor. Bu videoda aşının milyonlarca kişinin hayatını kurtaracağı görüşünde olduğunu da ekliyor.

Teyit, konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için ilk paylaşımı yapan Brant Griner ile konuştu. Griner, 16 Ocak itibariyle semptomlar tamamen ortadan kalkmasa da annesinin durumunun daha iyi olduğunu söyledi: “Titreme benzeri reaksiyonları yaşamaya başlaması üç gün sürdü. Doktorlar, aşıdaki metallerden kaynaklanan nörolojik bir reaksiyon olabileceğini söylediler, tam olarak ne olduğunu öğrenmek için hala test yapmaya devam ediyorlar. Bunun kalıcı olmadığını umuyoruz.” Ancak Griner, doktorların aşıdaki hangi metalleri kastettiğini bilmediğini söyledi.

İlginizi çekebilir: Aşılarda bulunan maddeler o kadar 'korkutucu' mu?

Desselle’nin yaşadığı Louisiana eyaletindeki New Orleans’ta aşılama, sağlık çalışanları ve yaşlılar öncelikli olacak şekilde 4 Ocak’ta başlamış. Oğlu Brant Griner’in paylaştığı bir videoda görülen fotoğraftan, Angelia Gipson Desselle’in aşıyı LHMC isimli sağlık kuruluşunda yani Louisiana Çocuk Tıp Merkezinde yaptırdığını anlıyoruz

asa

Teyit, Louisiana Çocuk Tıp Merkezi’ne ulaştı ve aşılama sonrası titremenin yan etki olarak raporlanıp raporlanmadığını sordu. Hastane yetkilileri, yasal gerekçelerle konu hakkında yorum yapamadıklarını belirtti.

Brant Griner, 16 Ocak’ta ilgiden bunaldıkları ve annesinin durumunun da iyiye gittiği için negatif bir videonun dolaşmasını istemediklerini belirterek Facebook’tan kaldırdı. 20 Ocak 2021 itibariyle bu açıklamanın da yer aldığı videoyu sildiğini görüyoruz. Yani, aşılama sonrası titreme yaşandığı iddiasıyla ilgili gönderiye şu anda ulaşılamıyor.

Titreme geçici yan etkiler arasında

ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’ne (CDC) göre tüm aşılarda olduğu gibi Covid-19 aşılarının da bazı yan etkileri var ve titreme de bunlar arasında. Bu yan etkilerin günlük aktiviteleri etkileyebileceği, ancak birkaç gün içinde geçmesi beklendiği belirtiliyor.

Teyit’in yan etkiler ile ilgili danıştığı Pfizer basın yetkilileri, böyle yan etkilerin sosyal medya değil, güvenilir kanallar aracılığıyla Pfizer’a bildirildiğini vurguladı. Ayrıca yetkililer, “Covid-19 aşı adayında şimdiye kadar görülen yaygın yan etkiler hafif ila orta derecede ateş, yorgunluk ve titremedir ve doğası gereği geçicidir(1-2 gün). Bu yan etkiler de aşılar için diğer yaygın yan etkilerle uyumludur.” diye açıklama yaptı.

Aşıdan sonra vücutta titreme başka kişilerde de görülmüş. Örneğin Moderna aşısı olduğunu belirten Shawn Skelton’un doktorları, titremenin muhtemelen stres kaynaklı olduğunu belirtiyor.

Konuyla ilgili net yanıtlara erişilemediğinden, analiz sonuçlandırılamadı kategorisinde yer alıyor. Yeni bilimsel bilgi ve belgelerin ortaya çıkması durumunda analizin sonucu güncellenebilir.