Videodaki doktorun koronavirüs nedeniyle yere yığıldığı iddiası

Videodaki doktorun koronavirüs nedeniyle yere yığıldığı iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videoda yere yığılan doktor yeni koronavirüs nedeniyle değil, hasta yakınlarının saldırısına uğradığı için yere yığılmış.

Olayın olduğu tarihte Sichuan eyaletinde tespit edilmiş yeni koronavirüs vakası yoktu.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Koronavirüs ile ilgili seri iddialar içeren ve bunlardan bir kısmını daha önce incelediğimiz tweet zincirinde yer alan bir videonun, koronavirüs nedeniyle yere yığılan bir doktoru gösterdiği de öne sürülüyordu. Video, 4 bine yakın beğeni alırken 532 kez retweet edilmiş.

Ancak video, koronavirüs nedeniyle yere yığılan bir doktoru göstermiyor. Videoda yere yığıldığı görülen doktor, hasta yakınlarının saldırısına uğramış.


Hasta yakınları tarafından darp edilmiş

Görüntülere Çin’e ait bir video paylaşım platformundan ulaşılabiliyor. 19 Ocak 2020 tarihinde paylaşılan görüntüdeki yazılarda, Sichuan eyaleti Hejiang ilçesindeki bir hastanede, hastanın kalp krizi geçirdikten sonra öldüğü ve akrabalarının hastanedeki üç doktoru darp ettiği bilgisi yer alıyor.

Tweet zincirinde yalnız doktorun yere düştüğü an görülebiliyor. Videonun daha uzun versiyonlarında darp edilen doktorun yüzünde ve kıyafetlerindeki kan da var. Doktora doğru öfkeyle bağıran bir kadın da videoda açıkça seçilebiliyor.

youku_cin_hastane

Konuyla ilgili 19 Ocak’ta Heijang Hükümeti’ne bağlı kamu güvenlik bürosunun yaptığı açıklamaya göre, polis 17 Ocak’ta olayın bildirilmesinden sonra hastaneye gidiyor ve kalp krizi nedeniyle ölen hastanın yakınlarının doktorları darp ettiğini görüyor. Konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiği bilgisi de açıklamada yer alıyor. Ayrıca Çinli haber sitelerinde de olayla ilgili haberlere rastlamak mümkün. Yine Çin'de doktorlara uygulanan şiddeti ele alan bir içerikte de olaya yer verilmiş.

heijang_polis_aciklama

Heijang Hükümeti kamu güvenlik bürosunun basın açıklaması

19 Ocak’ta bu bölgede koronavirüs vakası yoktu

Çin’in Wuhan kentinden diğer kentlere de yayılan koronavirüs, doktorların darp edildiği hastanenin bulunduğu Sichuan eyaletinde ilk olarak 22 Ocak 2020’de tespit edildi. Dünya Sağlık Örgütü’nün aynı tarihli raporundan bu bilgiye ulaşabiliyoruz. Örgütün 21 Ocak tarihinde yayınladığı raporda Sichuan’ın olmadığı da görülebiliyor.

sichuan_who_ilk_aciklama

22 Ocak 2020 Dünya Sağlık Örgütü raporu

20_ocak_sichuan

21 Ocak 2020 Dünya Sağlık Örgütü raporu

Sonuç olarak tweet zincirinde yer alan ve koronavirüs nedeniyle yere düştüğü iddia edilen doktor görüntüsü gerçeği yansıtmıyor. İddia bu haliyle yanlış bilginin en yaygın yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek.