Videoda uçaktan inerken düşen kişinin Joe Biden olduğu iddiası

Videoda uçaktan inerken düşen kişinin Joe Biden olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videoda düşen kişi Joe Biden değil.

Joe Biden’ın uçaktan düşmeden indiği tespit edilebiliyor.

İddiadaki videoda düşen kişinin yanında birkaç kişi var. Biden ise farklı bir kapıdan tek başına iniyor.

Beyaz Saray yetkilileri de Biden’ın düşmediğini belirtti.

20 Şubat 2023’te ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e sürpriz bir ziyarette bulundu. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ile görüşen Biden, Kiev’in ardından Polonya’nın başkenti Varşova’ya gitti. 

Paylaşılan bir videonun da Biden’ın Varşova’da uçaktan inerken düştüğünü gösterdiği iddia edildi

Videoda ABD uçağından inen bir kişinin uçak çıkışında düştüğü görülüyor.

joe biden dustu iddia

Videoda düşen kişi Joe Biden değil 

Haberlerde Joe Biden’ın 20 Şubat akşamı Varşova Chopin Havaalanı’na indiği belirtilmiş. Olay hakkında araştırma yapıldığında, Joe Biden’ın uçaktan inerken videosu görülebiliyor. 

İddia videoda düşen kişinin yanında birkaç kişi olduğu farklı açılardan görülebiliyor. Fakat videoda görüldüğü üzere Biden merdivenden tek başına inmiş ve düştüğüne yönelik bir kanıt yok. 

Buna ek olarak, videoda Biden’in uçağın orta kapısındaki merdivenden indiği görülüyor. İddiada videoda düşen kişi ise uçağın arka tarafına kurulan merdivenlerden inerken düşmüş. Yani indikleri kapılar da aynı değil.

biden dusmedi youtube

İnternette yer alan bir videoda olayın farklı açıdan çekilen görüntüsü de var. The Independent'ın YouTube’da paylaştığı videoya göre Biden’ın ineceği merdiven uçağa yanaştırıldığı sırada arka kapıdan inen kişilerin düştüğü görülüyor. Biden ise ilerleyen dakikalarda orta kapıdaki merdivenlerden düşmeden iniyor. 

Buna ek olarak Newsweek Beyaz Saray yetkilileri ile iletişime geçmiş. Yetkililer düşen kişinin Joe Biden olmadığını doğrulamış. 

Teyit daha önce de Joe Biden hakkında benzer iddiaları incelemişti

Biden Polonya’dan dönerken merdivenlerde tökezledi

İddia videoda düşen kişi Biden değil. Ancak ziyaretin ardından Polonya’dan ayrılmak üzere uçağa binmeye çalışan Biden merdivenlerde tökezledi. Hızlı adımlarla uçağa çıkan başkan kapıya yaklaştığı sırada dengesini kaybetmiş.

Biden Mart 2021’de yine uçak merdivenlerinde zor anlar yaşamıştı