Videoda Suriye Ordusu resmi sözcüsü Barış Pınarı Harekatı ile ilgili bir açıklama yapmıyor

Videoda Suriye Ordusu resmi sözcüsü Barış Pınarı Harekatı ile ilgili bir açıklama yapmıyor

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videoda yer alan açıklama Aralık 2018 tarihine ait.

Açıklamayı yapan yetkili o tarihte yalnızca Münbiç’e girileceğini duyurmuş.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyadapaylaşılanvideonun Barış Pınarı Harekatı ile bağlantılı olarak Suriye Ordusu resmi sözcüsünün Münbiç, Kamışlı ve Kobani’ye girip Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) karşı savaşacaklarını söylediğini gösterdiği iddia edildi. Kaç Saat Oldu adlı Twitter hesabı tarafından paylaşılan video 357 kullanıcı tarafından retweet edilirken, binin üzerinde kullanıcı tarafından beğenildi

suriye iddia min

Ancak Suriye Ordusu resmi sözcüsünün Münbiç, Kamışlı ve Kobani’ye girip TSK’ya karşı savaşacaklarını söylediği iddia edilen videonun Barış Pınarı Harekatı ile bir ilişkisi bulunmuyor. Videoda yer alan açıklama Aralık 2018 tarihine ait. Açıklamayı yapan yetkili o tarihte yalnızca Münbiç’e girileceğini duyurmuş.

Videoda yer alan resmi açıklama Aralık 2018’den

Video,Syrian Defense ve Ruptly isimli Youtube kanallarındayer alıyor. Videonun tarihi ise 28 Aralık 2018. Videoda Suriye Ordusu Genel Komutanlığı’nın Münbiç’e girdiği bilgisi veriliyor. akhbarak.net isimli Arapça yayın yapan bir haber sitesinde de yer alan video yine 28 Aralık 2018 tarihinde “Suriye Ordusu’nun Münbiç kentine girişine dair açıklama” başlığıyla verilmiş.

İngiliz Gazetesi Daily Mail’in internet sitesinde bulunan haberde de aynı video kullanılmış. 28 Aralık 2018 yılında yayımlanan haber “Trump’ın askerlerini çekmesinin ardından Kürt milislerinin Esad’dan Türkiye’nin saldırılarından korunmak için yardım istemesi üzerine Suriye Ordusu Münbiç’te kontrolu ele aldı” başlığıyla yer almış. 

Bunlarla birlikte BBC Türkçe’de 28 Aralık 2018 tarihli bir haberde de aynı video yer alıyor. “ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon: Suriye'nin 'Münbiç'e girdik' açıklaması doğru değil” başlığıyla yayımlanan haberde Suriye Ordusu’nun 6 yıl sonra kent merkezine girdiğinin duyurulduğu ancak bunun IŞİD karşıtı koalisyon tarafından yanlışlandığı belirtiliyor. 

Videoda konuşan yetkili ise şunları söylüyor: “Suriye Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığının açıklaması Suriye Ordusu’nun Suriye toprağının her karışının egemenliğine dair milli yükümlülüğünden ve Münbiç’te yaşayanların çağrısından kaynaklanarak Genelkurmay Başkanlığı Suriye Arap Ordusu Birliklerinin Münbiç kentine girdiğini ve Suriye Arap Bayrağını göndere çektiğini duyurur.”

Video Suriye Ordusu’nun Münbiç ve Kobani’ye (Ayn El Arab) gireceğini duyurduğu iddiası üzerine yayıldı

13 Ekim 2019 günü gece saatlerinde Suriye Ordusu’nun PYD/YPG’nin de içinde yer aldığı Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile anlaşarak Türkiye’ye karşı Münbiç ve Kobani’ye (Ayn El Arab) gireceği iddia edildi.

suriye ordusu min

Reuters’un haberinde de, “Suriye Ordusu’nun kuzeydeki Kürt yönetimiyle anlaşarak Türkiye’ye karşı sınır bölgelerinde mevzileneceği” bilgisi yer alıyor. 

BBC Türkçe’nin 13 Ekim 2019 tarihli haberinde de Suriyeli ve Rus kaynakların SDG ve Suriye hükümetinin anlaştığı ve Suriye ordusunun Münbiç ve Kobani’ye gireceği belirtiliyor. 

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de Twitter hesabından yaptığı paylaşımla “SDG’nin Rusya ile bir anlaşmaya vardığı, Münbiç ve Ayn El Arab’ın (Kobani) Suriye ordusuna teslim edeceği yönünde doğrulanmış haberler”aldıklarını açıkladı.

Öte yandan 13 Ekim 2019 akşam saatlerinde Kobani (Ayn El Arab) Savunma Komitesi Eş Başkanı’nın Suriye Ordusu’nun Kobani’ye geçeceğini duyurduğu belirtildi. Amerikanın Sesi haber sitesinin Youtube hesabında paylaştığı videoda Kobani Savunma Başkanının açıklamaları yer alıyor. Videoda açıklama yapan yetkili Rusya ve Suriye hükümetleriyle anlaşmaya vardıklarını ve anlaşma kararınca Kobani’ye geleceklerini belirtiyor.

Suriye Arap Haber Ajansı’nın (SANA) 14 Ekim 2019 tarihli haberinde Suriye Ordu Birliklerinin Türkiye’ye karşı koymak için kuzeye hareket ettiği bilgisi yer alıyor

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suriye Ordusu’nun Münbiç ve Kobani’ye gireceği söylentilerine yönelik 14 Ekim sabah saatlerinde yaptığı açıklamada ise Kobani’de sıkıntı olmayacağı, harekatın planlandığı gibi ilerlediği ve Münbiç boşaltıldığında gerçek sahiplerine verileceğini ifade etti.

Sonuç olarak Suriye Ordusu resmi sözcüsünün “Münbiç, Kamışlı ve Kobani’ye girip Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) karşı savaşacağız” dediği iddia edilen video eski tarihli. Suriye Ordusu Genel Komutanlığı’nın sadece Münbiç’e girdiğinin bilgisi verilen video 28 Aralık 2018’den. Barış Pınarı Harekatı ile bir ilgisi bulunmuyor.