Videoda şarkı söyleyenin Selahattin Demirtaş’ın kızı Delal Demirtaş olduğu iddiası

Videoda şarkı söyleyenin Selahattin Demirtaş’ın kızı Delal Demirtaş olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Paylaşım Delal Demirtaş isimli sosyal medya hesaplarından yapılmış ve kullanıcılar şarkı söyleyen kişinin Delal Demirtaş olduğunu düşünmüş.

Video ilk kez 4 Aralık 2019’da paylaşılmış.

İddiadaki kişi ile Delal Demirtaş birbirlerinden farklı iki insan.

Selahattin Demirtaş’ın avukatı videodaki kişinin Delal Demirtaş olmadığını açıkladı.

Ailenin basın danışmanı Delal Demirtaş’ın herhangi bir sosyal medya hesabı olmadığını ve kişinin o olmadığını belirtti.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda Kürtçe şarkı söyleyen genç kadının, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın kızı Delal Demirtaş olduğu iddia edildi.

demirtas 1png

2021'in Aralık ayında gazeteci Tuğba Tekerek'in yayınladığı bir haberin görüntülerinde Delal Demirtaş'ın en güncel haline ulaşılabiliyor. İddiadaki kişi ile, Delal Demirtaş birbirine benzemiyor.

demirtas 6png

adsiz tasarimpng

Kişiler birbiriyle kıyaslandığında aynı kişi olmadığı görülüyor. Yüz kıyaslama aracı da aynı kişiler olmadıkları sonucunu veriyor. Bu şüpheyle videoyu araştırmaya başlıyoruz.

demirtas 8png

Videodan görüntüler tersine arandığında, ‘Delal Demirtaş’ ismini taşıyan ve 8 Ağustos’ta açılan bir YouTube hesabında yayınlandığı görülüyor. Bu paylaşım 20 Ağustos tarihli.

demirtas 2png

Video 21 Ağustos’ta da yine ‘Delal Demirtaş’ kullanıcı isimli Tiktok hesabında paylaşılmış. Hesap incelendiğinde şarkı söyleyen kişilerin videolarının paylaşıldığı, ana temanın ise Selahattin Demirtaş ve ailesi olduğu görülüyor. 

Kullanıcılar bu nedenle videonun Delal Demirtaş’a ait olduğunu varsaymış.  

demirtas 4

Video 2019 yılında da paylaşılmış 

Videonun 21 Ağustos’ta YouTube’dan yapılan paylaşımlarından birinde şarkı isminin yer aldığı ve “Baran Bari Xuşe Xuşe” olduğu yazıyor. Bu kelimelerle arama yaptığımızda 2019 Aralık ayında paylaşılmış bir videoya erişiyoruz. Şarkıyı söyleyen kişinin kim olduğu yazmıyor; ancak Delal Demirtaş da denmemiş. Yani video Delal Demirtaş ile sonradan ilişkilendirilmiş.

Teyit bu paylaşımın yapıldığı ‘Kaşanlı Müzik’ isimli siteye de videonun kaynağı ile ilgili yazdı, ancak henüz yanıt alamadı. 

demirtas 5png

Ailenin avukatı Delal Demirtaş olmadığını açıkladı 

Demirtaş ailesinin avukatı Mahsuni Karaman, şahsi Twitter hesabından videonun Delal Demirtaş’a ait olmadığını açıkladı. 

Teyit’in ulaştığı ailenin basın danışmanı Zinar Karavil de Delal Demirtaş’ın herhangi bir sosyal medya hesabı kullanmadığını ve düzenli gözlük kullandığını belirtti.

İddia video bugünlerde ayrıca “Ağrılı genç kadından Kürtçe şarkı” ismiyle de paylaşılıyor. 

Teyit, videoda yer alan Büşra U.'ya da ulaştı. Büşra U. videoyu yıllar önce sosyal medya hesabında paylaştığını ve konu hakkında hukuki süreci başlattığını açıkladı.

Güncelleme: 29/08/2022

Videoda yer alan Büşra U. ile yapılan telefon görüşmesi