George Friedman'ın 'Türkiye 2050’de süper güç olacak' dediği iddiası

George Friedman'ın 'Türkiye 2050’de süper güç olacak' dediği iddiası

Karma Karma

Bulgular

Videodaki isim George Friedman, videonun orijinal halinde Türkiye ile ilgili konuşmuyor.

Videoda Friedman'ın konuşmasına "Gelecek 100 Yıl" kitabındaki görüşleri altyazı olarak eklenmiş.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Facebook’ta paylaşılan bir videoda konuşan George Friedman'ın, “Türkiye 2050’de süper güç, 2100’de dünyaya hakim olacak” dediği iddia edildi.

george friedman iddia


Konuşan kişi George Friedman 

Tersine görsel arama yapıldığında, videonun 2 Şubat 2014 tarihinde A Haber’deki Yaz Boz programında kullanıldığı görülebiliyor. Aynı aramada, konuşan kişinin George Friedman olduğu da anlaşılıyor. 

george friedman bio

George Friedman, jeopolitik öngörü raporları hazırlayan Geopolitical Futures'ın kurucusu.

Video içinden alınan görüntülerle yeniden tersine görsel aramaya başvurduğumuzda, videonun 30 dakikalık orijinal haline ulaşıyoruz. Friedman konuşmayı, 3 Aralık 2013 tarihinde Kanada’nın Vancouver şehrinde düzenlenen bir etkinlikte yapmış.

Konuşmanın tamamını dinlediğimizde, Friedman’ın Ortadoğu’ya dair bazı öngörülerini paylaştığını görüyoruz. Friedman, Avrupa Birliği’ndeki gelişmelerden bahsederken Rusya, ABD ve Çin’deki siyasi duruma da değiniyor. Fakat konuşmasında Türkiye’yle ilgili bir yorum veya öngörüde bulunmuyor.

Friedman Çin’e dair, “Çin, sonsuza dek kesintisiz büyüyerek yeni Japonya oldu” diyerek ülkenin yükselişine de dikkati çekiyor. 

Friedman’ın ilgili yorumlarına kitabından ulaşılabiliyor

 

Öte yandan videodaki görüntülerin üzerine yerleştirilen bazı öngörülere George Friedman’ın 2009’da basılan “Gelecek 100 Yıl 21. Yüzyıl İçin Öngörüler” adlı kitabında rastlanabiliyor. Friedman kitabın açılış bölümünde, dünyada siyasetin işleyişini baz alarak geleceğe ilişkin akıl yürüttüğünü ifade ediyor.

gelecek 100 yil kitap

Rusya’nın çökeceğine dair alıntı, kitabın 183. sayfasında bulunuyor. 

Kitabın 257. sayfasındaysa Türkiye, Polonya, ABD ve Japonya arasında III. Dünya Savaşı çıkacağı iddiası yer alıyor.

Friedman, kitabında Türkiye’nin başkentinin Ankara’dan İstanbul’a taşınacağı öngörüsünde de bulunuyor. Ayrıca kitapta, Türkiye’nin ilerleyen yıllarda Ortadoğu, Kafkaslar ve Balkanlar’da güçlü bir devlet olacağı 209. sayfada belirtiliyor.

gelecek 100 yil alinti